Latinský názov: Ibuprofen

Kód ATX: M01AE01

Účinná látka: Ibuprofen (Ibuprofen)

Výrobca: OJSC Borisov ZMP, PJSC Vitamíny, CJSC Farmaceutická firma Darnitsa (Ukrajina), Hemofarm (Srbsko), RUE Belmedpreparaty (Bieloruská republika)

Opoždený popis dňa: 1/16/18

Ibuprofén - antipyretikum, analgetikum, protizápalové liečivo.

Účinná látka

Forma uvoľnenia a zloženie

Ibuprofén sa realizuje vo forme tabliet, rektálnych čapíkov, suspenzií a gélov.

Tablety sú dostupné v blistroch (každá po 10 tabliet) a sú balené v kartónových baleniach po 2 alebo 5 ks..

Rektálne čapíky sú k dispozícii v blistroch (5 supp.), Balené v kartónových baleniach po 2 ks..

Gél je k dispozícii v hliníkových skúmavkách (20, 30, 50 alebo 100 g liečiva), umiestnených v lepenkových obaloch s hmotnosťou 1 ks..

Suspenzia na perorálne podanie deťom je k dispozícii v polymérnych alebo sklenených fľašiach (100 ml lieku), balených v kartónových obaloch po 1 ks. Súčasťou je odmerka alebo lyžica..

Tablety ibuprofénu1 karta.
ibuprofen200 mg
Pomocné látky: zemiakový škrob, stearát horečnatý, koloidný oxid kremičitý (aerosól), vanilín, včelí vosk, jedlá želatína, farbivo azorubín, hydroxykarbonát horečnatý, pšeničná múka, povidón s nízkou molekulovou hmotnosťou, sacharóza, oxid titaničitý.
Ibuprofén, rektálne čapíky1 supp.
ibuprofen60 mg
Pomocné látky: tuhý tuk.
Ibuprofénový gél1 g
ibuprofen50 mg
Pomocné látky: propylénglykol, etanol, dimexid, trietanolamín, karbomér 940, metylparabén karbomér 940, levanduľový olej, karbomér 940, čistená voda..

100 g perorálnej suspenzie pre deti obsahuje 2 g ibuprofénu a pomocných látok: polysorbát, sacharín sodný, monohydrát kyseliny citrónovej, glycerol, sorbitol (sorbitol), xantánová guma, chlorid sodný, metylparahydroxybenzoát, propylparahydroxybenzoát, pomarančová príchuť, voda.

Indikácie pre použitie

Indikácie pre vymenovanie lieku sú:

  • Syndróm miernej alebo miernej bolesti rôzneho pôvodu (vrátane migrény, bolesti hlavy, myalgie nereumatického a reumatického pôvodu, bolesti zubov, pooperačnej bolesti, neuralgie, primárnej algodismenorey, bolesti v krku a uchu, posttraumatické bolesti).
  • Zápalové ochorenia chrbtice a kĺbov (vrátane reumatoidnej a reumatoidnej artritídy, deformujúcej osteoartrózy, ankylóznej spondylitídy, dnavé artritídy).
  • Horúčkovitý syndróm pri infekčných chorobách a ochoreniach „nachladnutia“.

Okrem toho pre čapíky: stredná alebo nízka intenzita bolesti (vrátane bolesti hrdla a uší, bolesti v prípade poranenia väzov atď.), Akútnych respiračných infekcií, post-vakcinačných reakcií, detských infekcií, chrípky a iných infekčných a zápalových patológií sprevádzaných zvýšením telesná teplota.

Okrem toho na pozastavenie: artikulárny syndróm s exacerbáciou dny, burzitída, zápal šliach, radikulitída, psoriatická artritída, traumatický zápal muskuloskeletálneho systému a mäkkých tkanív, bolesť s adnexitídou..

Ďalej pre gél: periartritída ramenného a ramenného kĺbu, ischias, osteochondróza s radiálnym syndrómom, lumbago, tenosynovitída, poranenia bez narušenia integrity mäkkých tkanív (vrátane posttraumatického edému, modrín).

kontraindikácie

Kontraindikácie pri užívaní ibuprofénu sú:

  • Zápalové ochorenie čriev.
  • Hemoragická diatéza, hemofília a iné poruchy krvácania (vrátane hypokoagulácie).
  • Progresívne ochorenia obličiek, závažné zlyhanie obličiek s CC menej ako 30 ml / min.
  • Erozívne ulcerózne lézie gastrointestinálneho traktu vo fáze exacerbácie (vrátane peptického vredu dvanástnika a žalúdka, ulceróznej kolitídy, Crohnovej choroby).
  • Potvrdená hyperkalémia.
  • Obdobie po štepovaní koronárnej artérie.
  • Aktívne ochorenie pečene alebo závažné zlyhanie pečene.
  • Intrakraniálne krvácanie a gastrointestinálne krvácanie.
  • Obdobie narodenia dieťaťa.
  • Deti do 6 rokov.
  • Precitlivenosť na ktorúkoľvek zo zložiek ibuprofénu, kyseliny acetylsalicylovej alebo iných NSAID.

Ibuprofen sa predpisuje so zvláštnou starostlivosťou pre starších ľudí so srdcovým zlyhaním, koronárnym ochorením srdca, cukrovkou, arteriálnou hypertenziou, cerebrovaskulárnymi patológiami, periférnymi arteriálnymi chorobami, dyslipidémiou, fajčením, cirhózou pečene s portálnou hypertenziou, častým pitím alkoholu, obličiek a / alebo pečene. nedostatočnosť s CC menej ako 60 ml / min, krvné ochorenia nejasnej etiológie, nefrotický syndróm, prítomnosť infekcie N. Pylori, hyperbilirubinémia, závažné somatické choroby, peptický vred a dvanástnikový vred (história), kolitída, gastritída, enteritída, dojčenie, predĺžené použitie NSAID, kombinované použitie perorálneho GCS, protidoštičkových látok, antikoagulancií atď..

Ďalej pre čapíky:

  • Strata sluchu.
  • Ochorenia krvi (hemofília, leukopénia, hypocoagulácia).
  • Urtikária, bronchiálna astma, rinitída spôsobená kyselinou acetylsalicylovou alebo inými NSAID.

S mimoriadnou opatrnosťou sa predpisujú čapíky, ak dieťa trpí ochorením obličiek alebo pečene, má iné lieky proti bolesti, trpí žihľavkou, bronchiálnou astmou, má v anamnéze gastrointestinálne krvácanie, peptický vred, ulceratívnu kolitídu, gastritídu. Je tiež potrebné poradiť sa s lekárom, ak je pacientovi predpísané nepriame antikoagulanciá, glukokortikoidy, lítiové prípravky, lieky na zníženie krvného tlaku, metotrexát, diuretiká, protidoštičkové látky.

Ďalej na suspenziu: „aspirínová triáda“, choroby zrakového nervu.

Ďalej pre gél:

  • Porušenie integrity epidermy (vrátane odrenín a infikovaných rán).
  • Ekzém, plačové dermatózy.
  • Obdobie tehotenstva (najmä tretí trimester).
  • Detský vek (do 6 rokov).

Gél je s mimoriadnou opatrnosťou predpísaný na pečeňovú porfýriu (exacerbácia), závažné funkčné poškodenie obličiek a pečene, erózne a ulcerózne lézie gastrointestinálneho traktu, v detstve (do 12 rokov), počas tehotenstva (trimester I a II) a dojčenie..

Návod na použitie ibuprofénu (spôsob a dávkovanie)

tablety

Užívajte ústne. Priradiť deťom starším ako 12 rokov a dospelým pacientom vo vnútri, 3-4 krát denne. Aby sa dosiahol rýchly terapeutický účinok, dávka liečiva sa môže zvýšiť na 400 mg (2 tablety) trikrát denne. Ďalej sa denná dávka ibuprofénu zníži na 600 až 800 mg. Odporúča sa užiť rannú dávku pred jedlom, zapiť vodou (pre rýchlejšiu absorpciu lieku). Zvyšné dávky sa konzumujú deň po jedle.

Maximálna povolená denná dávka je 1200 mg (nie viac ako 6 tabliet za 24 hodín). Opakovaná dávka sa má užiť najneskôr o 4 hodiny neskôr. Trvanie používania tabliet nie je dlhšie ako 5 dní.

Deti od 6 do 12 rokov majú predpísanú 1 tabletu. nie viac ako 4-krát denne. Ibuprofen sa môže používať, iba ak je telesná hmotnosť dieťaťa vyššia ako 20 kg. Interval medzi užitím lieku by mal byť najmenej 6 hodín (denná dávka nie vyššia ako 30 mg / kg)..

Rektálne čapíky

Dávkovanie závisí od veku a telesnej hmotnosti dieťaťa. Jedna dávka ibuprofénu je 5-10 mg / kg telesnej hmotnosti 3-4 krát denne. Maximálna denná dávka by nemala byť vyššia ako 30 mg / kg telesnej hmotnosti za deň.

Deti vo veku 3-9 mesiacov (s telesnou hmotnosťou od 5,5 kg do 8,0 kg) sú predpísané 1 supp. (60 mg) 3-krát denne, s intervalom 6 až 8 hodín. Maximálna dávka nie je vyššia ako 180 mg za deň.

Deti vo veku od 9 mesiacov do 2 rokov (s telesnou hmotnosťou 8,0 až 12,5 kg) sú predpísané 1 supp. (60 mg) 4-krát denne, s intervalom 6 hodín. Maximálna dávka lieku nie je vyššia ako 240 mg za deň.

Pri poimunizačnej horúčke sa deťom mladším ako 1 rok predpisuje čapík 1. Po 1 roku sa ďalší čapík pridá po 6 hodinách. Trvanie liečby závisí od účelu lieku.

Suspenzia na perorálne podanie

Dávkový režim je nastavený individuálne, v závislosti od závažnosti klinických prejavov choroby. U dospelých pacientov je jednorazová dávka pri perorálnom podaní 200 - 800 mg s frekvenciou 3 - 4-krát denne. Maximálna denná dávka je 2,4 g.

Pre deti - 20-40 mg / kg telesnej hmotnosti denne v niekoľkých dávkach. Trvanie vonkajšieho použitia lieku je 2 až 3 týždne.

U detí od 12 rokov a dospelých sa na postihnutú oblasť nanesie pásik gélu s dĺžkou 4 až 10 cm, ktorý sa trie s ľahkými pohybmi až do absorpcie. Opätovné použitie ibuprofénu je možné iba po 4 hodinách a nie viac ako 4-krát denne. Deti od 6 do 12 rokov nanášajú na postihnutú oblasť pás gélu 2-4 cm dlhý (nie viac ako 3-krát denne). Trvanie liečby je 2 až 3 týždne.

Vedľajšie účinky

Používanie ibuprofénu môže spôsobiť nasledujúce vedľajšie účinky:

  • Centrálny a periférny nervový systém: úzkosť, ospalosť, bolesti hlavy, nespavosť, závraty, podráždenosť a nervozita, depresia, psychomotorická nepokoj, halucinácie, zmätenosť; niekedy - aseptická meningitída (častejšie u pacientov s autoimunitnými patológiami).
  • Kardiovaskulárny systém: vysoký krvný tlak, tachykardia, zlyhanie srdca.
  • Gastrointestinálny trakt: NSAID gastropatia (strata chuti do jedla, anorexia, zápcha, hnačka, bolesť brucha, plynatosť, pálenie záhy, nevoľnosť, vracanie; niekedy ulcerácia sliznice, ktorá môže byť komplikovaná krvácaním); suchosť alebo podráždenie ústnej sliznice, ulcerácia sliznice ďasien, bolesť v ústach, pankreatitída, aftózna stomatitída.
  • Močový systém: polyuria, akútne zlyhanie obličiek, nefrotický syndróm (edém), alergická nefritída, cystitída.
  • Dýchací systém: bronchospazmus, dýchavičnosť.
  • Senzorické orgány: poškodenie zraku (opuch očných viečok a spojoviek, toxické poškodenie zrakového nervu, skotómy, rozmazané videnie alebo dvojité videnie, podráždenie a suché oči), poškodenie sluchu (hluk alebo zvonenie v ušiach, strata sluchu).
  • Hematopoetické orgány: trombocytopenická purpura a trombocytopénia, anémia (vrátane aplastickej, hemolytickej), leukopénia, agranulocytóza.
  • Alergické prejavy: kožné vyrážky (zvyčajne žihľavka alebo erytematózna vyrážka), Quinckeho edém, horúčka, svrbenie, anafylaktoidné reakcie, dyspnoe alebo bronchospazmus, anafylaktický šok, erytémová multiforma, eozinofília, toxická epidermálna nekrolízia..
  • Iné: vylepšenie potenia.

Okrem toho na suspenziu: zriedka - bronchospastický syndróm, aseptická meningitída, miestne reakcie (hyperémia kože, pocit mravčenia alebo pálenia)..

predávkovať

Symptómy predávkovania ibuprofenom: bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie, ospalosť, letargia, depresia, bolesti hlavy, tinnitus, metabolická acidóza, kóma, akútne zlyhanie obličiek, bradykardia, znížený krvný tlak, tachykardia, fibrilácia predsiení, zástava dýchania.

Symptomatická liečba: výplach žalúdka (iba do 1 hodiny po podaní), aktívne uhlie, zásaditý nápoj, nútená diuréza.

analógy

Analógy podľa ATX kódu: Advil, Bonifen, Deblock, Ibuprom, Ibufen, Nurofen.

Nerobte rozhodnutie sami nahradiť liek, poraďte sa s lekárom.

farmaceutický účinok

Ibuprofen je nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID). Má analgetické, antipyretické a protizápalové účinky. Bez rozdielu blokuje COX1 a COX2.

Mechanizmus účinku lieku je spôsobený inhibíciou syntézy prostaglandínov - mediátorov bolesti, zápalu a hypertermie..

špeciálne pokyny

Liečba liekom vo forme tabliet sa musí uskutočňovať v minimálnej účinnej dávke, v krátkom čase. Počas dlhodobej liečby je potrebné monitorovať funkčný stav obličiek a pečene, ako aj obrázok periférnej krvi. Ak sa vyskytnú príznaky gastropatie, je potrebné dôkladné monitorovanie, vrátane všeobecného krvného testu na hemoglobín, esofagogastroduodenskopie a analýzy výkalov okultnej krvi. Počas liečby sa neodporúča podávanie etanolu..

Gél sa nemá aplikovať na poškodené sliznice (zabráňte kontaktu s očami), pokožku alebo otvorený povrch rany. Po aplikácii lieku by sa nemal používať okluzívny obväz. Po použití gélu si dôkladne umyte ruky.

Pacienti by sa mali zdržať akejkoľvek činnosti vyžadujúcej zvýšenú koncentráciu pozornosti, motorickej a duševnej reakcie..

Počas tehotenstva a dojčenia

Liek by sa nemal užívať v 3. trimestri tehotenstva. V 1. a 2. trimestri, ako aj počas laktácie, sa predpisujú veľmi opatrne.

V detstve

Tablety Ibuprofenu sa nemajú predpisovať deťom mladším ako 6 rokov.

V starobe

Predpísané s opatrnosťou.

S poškodenou funkciou obličiek

Kontraindikované pri zlyhaní obličiek a progresívnej chorobe obličiek.

Pri nefrotickom syndróme používajte opatrne, so zhoršenou funkciou obličiek..

S poškodenou funkciou pečene

Kontraindikované pri zlyhaní pečene a aktívnom ochorení pečene.

Liekové interakcie

Súbežné použitie ibuprofénu s kyselinou acetylsalicylovou a inými NSAID sa neodporúča..

Pri predpisovaní antikoagulanciami a trombolytikami (altepláza, streptokináza, urokináza) sa súčasne zvyšuje riziko krvácania. Súbežné použitie s inhibítormi spätného vychytávania serotonínu zvyšuje riziko vážneho gastrointestinálneho krvácania.

Cefamandol, cefotetan, cefaperazón, kyselina valproová, plicamycín, zvyšujú riziko hypoprotrombinémie.

Ibuprofén zvyšuje plazmatickú koncentráciu cyklosporínu a pravdepodobnosť rozvoja jeho hepatotoxických účinkov. Lieky blokujúce tubulárnu sekréciu znižujú vylučovanie a zvyšujú plazmatickú koncentráciu ibuprofénu.

Inhibítory mikrozomálnej oxidácie znižujú riziko hepatotoxicity, hypotenznej aktivity vazodilatátorov, natriuretickej a diuretickej aktivity furosemidu a hydrochlorotiazidu..

Zvyšuje účinok perorálnych hypoglykemických liekov a inzulínu, derivátov sulfonylmočoviny. Antacidá a colestyramín znižujú absorpciu. Zvyšuje obsah digoxínu v krvi, lítnych prípravkov, metotrexátu. Kofeín má analgetický účinok.

Lekáreň Prázdniny Podmienky

Cez pult.

Podmienky skladovania

Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 ° C. Držte mimo dosahu detí..

Čas použiteľnosti čapíkov, gélu a suspenzie - 2 roky, tablety - 3 roky.

Cena v lekárňach

Cena ibuprofénu za 1 balík začína od 19 rubľov.

Popis na tejto stránke je zjednodušenou verziou oficiálnej verzie anotácie s drogami. Informácie sa poskytujú iba na informačné účely a nie sú návodom na samoliečbu. Pred použitím lieku je potrebné poradiť sa s odborníkom a prečítať si pokyny schválené výrobcom.

Ako sa liek Ibuprofen používa na liečbu bolesti, dávkovanie pre dospelých

Ibuprofen je všeobecne známy ako liek proti bolesti a protizápalový prostriedok a je zaradený do zoznamu najdôležitejších liekov WHO. Toto je syntetické liečivo založené na klinicky overených derivátoch kyseliny propiónovej..

Vzťahuje sa na nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) a používa sa ako antipyretikum, pomáha zmierniť zápal a eliminovať bolesť..

Ibuprofénové antibiotikum alebo nie

Hlavnou aktívnou zložkou liečiva je derivát kyseliny fenylpropiónovej. Pomocné látky: škrob, včelí vosk, vanilín, stearát horečnatý, jedlá želatína a ďalšie.

Ibuprofén sa najčastejšie používa ako anestetikum pri artritíde a iných muskuloskeletálnych systémoch. Umožňuje prekonať rannú stuhnutosť kĺbov a bolesť svalov a väzov.

Najvýraznejší účinok má použitie liečiva v počiatočných formách reumatoidnej artritídy. Je mäkší ako indometacín alebo ortofén, ale jeho účinnosť je o niečo nižšia.

Pôsobenie ibuprofénu spočíva v jeho schopnosti znižovať produkciu prostaglandínov E a F, a tým inhibovať rozvoj zápalových procesov a znižovať bolesť. Niekoľko štúdií ukázalo, že liek má imunostimulačný účinok, pretože zvyšuje produkciu interferónov.

Ibuprofén sa uvoľňuje vo forme tabliet, čapíkov a kapsúl. Pre vonkajšie aplikácie sa vyrába vo forme masti a gélu. V porovnaní s analógmi zahraničnej výroby má ibuprofén nízku cenu a je k dispozícii všetkým segmentom obyvateľstva.

Tento liek sa často vyskytuje v domácich lekárňach a pomáha vyrovnať sa s bolesťou v rôznych situáciách..

Choroby a podmienky, pri ktorých sa ibuprofén používa

Liek sa používa na zníženie teploty pri akútnych respiračných vírusových infekciách, chrípke a iných chorobách charakterizovaných zápalom a horúčkou, odstraňuje miernu a stredne silnú bolesť kĺbov, zlepšuje ich pohyblivosť a pomáha zmierniť zápal..

Podrobný zoznam podmienok, za ktorých sa ibuprofén používa, je nasledujúci:

  1. Mierne bolesti hlavy rôzneho pôvodu, vrátane bolesti s horúčkou, stresu, migrény.
  2. neuralgia.
  3. myalgia.
  4. Bolesť zubov.
  5. Bolesť u žien s menštruáciou, adnexitídou a pôrodom.
  6. Vysoká teplota pri akútnych respiračných vírusových infekciách, chrípke a iných infekčných chorobách.
  7. Ochorenia kĺbov, chrbtice, ako je ankylozujúca spondylitída, osteoartritída, reumatoidná artritída, dna.
  8. Bolesť pri zranení.
  9. Bolesť po operácii.

Ibuprofén pomáha pri úľave od bolesti a zápalu počas prijímania, ale neovplyvňuje priebeh a vývoj choroby. Je symptomatický liek.

Dávkovanie ibuprofénu

Tablety tohto lieku sú predpísané pre dospelých, ako aj pre deti od 12 rokov. Táto tableta obsahuje 200 mg ibuprofénu. Liek sa užíva trikrát denne, jedna tableta, a ak je to potrebné, sa môže trikrát zvýšiť na dve tablety.

Najväčšie povolené množstvo denne je 1200 mg ibuprofénu. Pri nezávislom vymenovaní bez konzultácie s lekárom nesmie trvať užívanie lieku dlhšie ako päť dní.

Užívanie drogy u detí mladších ako 12 rokov je povolené po vymenovaní kvalifikovaným odborníkom. Telesná hmotnosť malého pacienta by mala byť nad dvadsať kilogramov. Frekvencia prijímania denne pre deti od 6 do 12 rokov je 4-krát 1 tableta, interval by nemal byť kratší ako 6 hodín.

Tablety ibuprofénu sa používajú po jedle, pretože môžu negatívne ovplyvniť sliznicu žalúdka a čriev. Na prázdny žalúdok sa ráno umožňuje príjem lieku, aby sa dosiahol väčší terapeutický účinok.

Masť ibuprofénu sa aplikuje zvonka, orálne alebo rektálne. Pri frekvencii užívania trikrát alebo štyrikrát denne u dospelých sa používa 200 až 800 mg súčasne. Denne sa môže použiť až 2,4 gramu ibuprofénu, čo je maximálna dávka na 24 hodín.

Dávka na použitie u detí je od 20 do 40 mg na kilogram telesnej hmotnosti dieťaťa za deň. Toto množstvo masti je rozdelené do niekoľkých dávok.

Kontraindikácie pri používaní ibuprofénu

Liek sa nedá použiť v nasledujúcich prípadoch:

  • tehotenstva;
  • črevný zápal;
  • vred duodena a žalúdka, ulceratívna kolitída v aktívnom štádiu;
  • precitlivenosť na iné NSAID;
  • intrakraniálne krvácanie;
  • precitlivenosť na kyselinu acetylsalicylovú;
  • gastrointestinálne krvácanie;
  • po štepení bypassu koronárnej artérie;
  • zlyhanie obličiek;
  • deti do 6 rokov;
  • poruchy krvných vlastností, hemofília.

Ibuprofen sa má používať opatrne, ak:

  • Srdcové zlyhanie, cerebrovaskulárne ochorenie.
  • Koronárne ochorenie srdca, hyperbilirubácia, fajčenie.
  • Diabetes mellitus, zlyhanie pečene a obličiek.
  • Gastrointestinálne choroby.
  • Laktácia, leukopénia a anémia, závažné somatické choroby.
  • Cirhóza pečene, dlhodobé užívanie NSAID, zneužívanie alkoholu.

Vedľajšie účinky

  • vyrážka a svrbenie kože, Quinckeho edém, alergická nádcha;
  • exsudatívny erytém, anafylaktický šok;
  • zlyhanie srdca, hypertenzia, tachykardia,
  • hepatitída, dýchavičnosť, môže sa vyvinúť bronchospazmus;
  • hluk a zvonenie v ušiach, zhoršené videnie;
  • úzkosť, depresia, bolesti hlavy, nervozita, ospalosť, zmätenosť;
  • cystitída, nefrotický syndróm (edém);
  • zlyhanie obličiek, zvýšené potenie;
  • výskyt erozívnych prvkov na sliznici žalúdka a čriev, bolesti brucha, nevoľnosť, bolesť v ústach, hnačka, nadúvanie.

Medzi špecifické pokyny na liečbu týmto liekom je možné rozlíšiť nasledujúce: abstinencia od pitia alkoholu a od činností, ktoré si vyžadujú pozornosť a koncentráciu, ako aj odporúčanie užívať liek v optimálnom dávkovaní a krátkych cykloch.

Ibuprofen: otázky a odpovede týkajúce sa lieku

Aká je liečba tohto lieku? Ibuprofén je symptomatická liečba, to znamená, že pomáha zmierňovať príznaky chorôb, ale nelieči ich v klasickom zmysle - neovplyvňuje priebeh choroby..

Pri SARS a chrípke, iných infekčných chorobách, ako je napríklad zápal stredného ucha, angína, kiahne kiahní, sa liek používa ako antipyretikum, ako aj anestetikum..

Analgetické vlastnosti ibuprofénu sa používajú aj na liečenie rôznych ochorení kĺbov, zranení, bolesti v pooperačnom období, periodických bolestivých stavov u žien..

Je ibuprofén antibiotikum? Ibuprofen nie je antibakteriálne činidlo a ak sa užije, nebráni baktériám. Droga vám umožní odstrániť príznaky, ako sú bolesť, zápal a horúčka, sprevádzajúce bakteriálne ochorenia.

Napríklad užívanie ibuprofénu na angínu pectoris spôsobenú streptokokmi redukuje bolesti v krku a pomáha s horúčkou, ale nebude pôsobiť na príčinu choroby, konkrétne na baktériu streptokokov. Alebo, rovnako ako pri pneumónii, ibuprofén neovplyvní pôvodcu, ale bude mať protizápalový účinok..

Ak užijete tento liek, zvyšuje sa imunitný systém alebo nie? Existujú výskumné údaje, počas ktorých boli identifikované imunostimulačné vlastnosti ibuprofénu. Užívanie tohto lieku pomáha telu rozvíjať nešpecifickú imunitu, čím sa zvyšuje jeho celková odolnosť voči vírusovým a bakteriálnym látkam..

Liek Ibuprofen sa etabloval ako cenovo dostupný a účinný nástroj, ktorý lekári široko predpisujú pacientom. Liek je tiež k dispozícii na kúpu bez lekárskeho predpisu, takže musíte vedieť o jeho indikáciách a spôsoboch jeho použitia, kontraindikáciách a vedľajších účinkoch..

Ibuprofen: čo tieto tablety pomáhajú?

Ibuprofen je univerzálny liek na bolesť, najčastejšie sa však používa na migrénu a bolesti hlavy a každý si môže dovoliť cenu takéhoto lieku. Pomáha tiež znižovať telesnú teplotu a zmierňovať zápal. Tento liek je predpísaný pre dospelých aj pre deti s prechladnutím a artritídou..

Z čoho tieto tablety pomáhajú, majú kontraindikácie a vedľajšie účinky? Skúsme to zistiť.

Čo je ibuprofén?

Toto liečivo sa obvykle vyrába vo forme tabliet ružovej alebo bielej farby, v závislosti od zloženia škrupiny a výrobcu. Ibuprofen je nesteroidné liečivo s protizápalovým účinkom. Prášky pomáhajú znižovať teplotu a odstraňujú bolesť, dokonca aj kĺbové. Nemajú výrazný negatívny účinok na žalúdok, na rozdiel od iných liekov proti bolesti, napríklad aspirínu, sú však nežiaduce piť pri zlyhaní obličiek a pečene, žalúdočných vredoch, alergických reakciách a individuálnej neznášanlivosti na zložky lieku..

Ibuprofén je zvlášť účinný pri bolestiach hlavy. Okrem toho pomáha v nasledujúcich situáciách:

  • ak existujú reumatické a iné zápaly kĺbov;
  • s chorobami, ktoré spôsobujú motorické poškodenie;
  • ak má človek myalgiu a neuralgiu;
  • s bolesťou zubov a pooperačnými postupmi v akútnej forme;
  • na liečenie infekčných chorôb orgánov ORL;
  • s menštruačným krvácaním;
  • ak osoba má chrípku a SARS;
  • na odstránenie horúčky a hypertermie.

Po užití suspenzie alebo tabliet začnú pôsobiť do 10 minút, preto sa takýto nástroj považuje za jeden z najrýchlejších liekov. Konečný účinok ibuprofénu nastáva za dve hodiny a trvá asi päť hodín..

Ibuprofen Bolesť hlavy

Pomáha ibuprofén pri bolestiach hlavy? Odpoveď je iba áno. Medzi mladými ľuďmi je veľmi časté ochorenie, ako je napríklad bolesť hlavy, pri ktorej má človek pocit, že mu niečo vymačkáva hlava. Bolesť v tomto prípade je bolesť a tupá, strednej intenzity a môže zakrývať celú hlavu alebo iba jej konkrétnu časť (šije, parietálna oblasť, čelo). Počas dňa vždy vzniká bolesť hlavy a môže sa zintenzívniť aj po malej fyzickej námahe. Toto ochorenie je charakteristické pre ľudí zaoberajúcich sa duševnou prácou, pretože je spôsobené duševným stresom.

Napätie hlavy nastane:

  • epizodický - až za mesiac sa vyskytne až 15 záchvatov, ktoré trvajú najmenej 30 minút;
  • chronické - viac ako 15 záchvatov mesačne.

Ako brať ibuprofén na bolesť hlavy? Ak je epizodický, počas záchvatu sa má užiť 400 mg. Ak sa takéto záchvaty vyskytujú častejšie 15-krát mesačne, odporúča sa užívať liek trikrát denne, 400 mg počas 21 dní. Z chronického napätia hlavy môže zmierniť osud pacienta iba používanie antidepresív v priebehu liečby a v tomto prípade bude ibuprofén neúčinný..

Ibuprofén na migrénu

Existuje veľa dôvodov, ktoré spôsobujú útok na takéto neurologické ochorenie. Migréna sa môže začať, ak je osoba nervózna alebo dokonca zjedla niečo zlé. Tento patologický stav má tri fázy. Keď dôjde k prvej fáze, osoba má úzkosť a úzkosť. Druhá sa vyznačuje neznesiteľnou bolesťou iba na jednej strane hlavy. Zvyčajne to praskne, pulzuje a postupne rastie. Človek začína obťažovať všetko: svetlo, pachy, zvuky. Počas poslednej fázy bolesti hlavy postupne ustupujú.

Ak dôjde k migréne, je vhodné tieto tablety užiť v prvej fáze, aby počas druhej bolesti neboli také intenzívne. Najväčší účinok sa dosiahne, ak užijete 200 alebo 400 mg lieku dve hodiny po nástupe záchvatu. Ak už druhá fáza už začala, malo by sa okamžite užiť 400 mg lieku. To môže výrazne skrátiť trvanie útoku a hlava nebude tak veľmi bolieť. Ak útok nezmizne po 5 - 6 hodinách, odporúča sa vypiť rovnaké množstvo lieku.

Ako piť ibuprofén?

V lekárňach sa takýto liek vydáva bez lekárskeho predpisu, ale neodporúča sa užívať ho bez lekárskeho predpisu. Tablety majú veľa kontraindikácií a majú vedľajšie účinky, preto si musíte pozorne prečítať pokyny, aby ste predišli predávkovaniu. Osobitne opatrne sa ibuprofén používa počas tehotenstva a dojčenia..

dávkovanie

Pretože tablety Ibuprofenu sú predpísané pre dospelých aj pre deti, je potrebné prísne dodržiavať dávkovanie podľa veku.

Dospievajúci vo veku nad 12 rokov a dospelí by nemali užívať viac ako 3-4 tablety na 200 mg denne. Ak takáto dávka neprináša požadovaný účinok a bolesť nezmizne, lekár môže predpísať dve tablety (400 mg) trikrát denne. Pre rýchlu absorpciu lieku by sa prvá dávka mala užiť ráno pred jedlom. Odporúča sa však užiť ibuprofén po jedle, pretože to pomáha znižovať vedľajšie účinky. Neužívajte viac ako 6 tabliet denne.

Deti od 6 do 12 rokov, ktoré vážia viac ako 20 kg, by mali užívať až 4 tablety denne, medzi intervalmi by mali byť intervaly 6 hodín. Prsia by sa nemali podávať viac ako 10 mg denne.

Tablety sa nemajú užívať dlhšie ako 5 dní. Ak bol liek z akéhokoľvek dôvodu vynechaný, v žiadnom prípade by ste nemali použiť ďalšiu dvojitú dávku, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť predávkovania. Ak po užívaní Ibuprofenu po 3 dňoch od začiatku liečby neexistuje žiadny účinok, je najlepšie neváhať, ale poradiť sa s lekárom. V prípade vedľajších účinkov môže byť potrebná lekárska starostlivosť.

Počas tehotenstva a počas laktácie liek predpisuje iba lekár. Tento liek nie je schopný poškodiť plod a prakticky neprechádza do materského mlieka, ale mal by sa užiť okamžite po kŕmení dieťaťa, aby jeho koncentrácia bola čo najnižšia..

Vedľajšie účinky

Droga je zvyčajne lepšie tolerovaná ako aspirín, indometacín a diklofenak. Ibuprofén však môže mať nasledujúce vedľajšie účinky:

  • pálenie záhy, vracanie, hnačka, znížená chuť do jedla, nevoľnosť, zápcha;
  • Quinckeho edém, kožné vyrážky, svrbenie;
  • zvýšené potenie, horúčka, anémia, alergická nádcha;
  • závraty, nespavosť, podráždenosť, bolesti hlavy, úzkosť;
  • tachykardia, zlyhanie srdca, krvný tlak sa môže zvýšiť;
  • bolesť a sucho v ústach;
  • anafylaktický šok;
  • bronchospazmus alebo dýchavičnosť;
  • strata sluchu alebo zvonenie (hluk) v ušiach;
  • ospalosť, depresia, halucinácie, zmätené vedomie;
  • pomerne zriedkavo - rozmazané videnie alebo dvojité videnie, opuch očných viečok, suché oči, spojivky;
  • zmeny v zložení krvi - trombocytopénia, agranulocytóza, leukopénia.

Ak sa vyskytnú vyššie uvedené javy, musíte prestať užívať drogu a poradiť sa s lekárom.

V ktorých prípadoch je ibuprofén kontraindikovaný?

Ibuprofén vo forme tabliet je kontraindikovaný v nasledujúcich prípadoch:

  • ak pacient trpí bronchiálnou astmou;
  • s hypokoaguláciou krvi a hemofílie;
  • v prítomnosti hemoragickej diatézy;
  • v pooperačnom období, keď sa na srdci uskutočnilo štepovanie koronárnymi tepnami;
  • s individuálnou neznášanlivosťou na NSAID, ktorá sa prejavuje urtikáriou, nádchou alebo bronchospazmom;
  • v prípade exacerbácie zápalových a ulceratívnych erozívnych procesov v žalúdku a črevách;
  • ak existuje intrakraniálne krvácanie, ako aj krvácanie do čriev alebo žalúdka;
  • s nadbytkom draslíka v tele, vážnym poškodením obličiek a zlyhaním pečene;
  • ak existuje zvýšená citlivosť na zložky liečiva;
  • tehotenstvo.

Môže dôjsť k predávkovaniu?

Takáto možnosť existuje, ak sa ibuprofén užíva v nesprávnom dávkovaní. To môže viesť k symptómom, ako sú zvracanie, nevoľnosť, ospalosť, bolesť brucha, hučanie v ušiach, poruchy srdcového rytmu av závažných prípadoch aj zastavenie dýchania a kóma..

V tejto situácii musí pacient vypláchnuť žalúdok, dať mu diuretikum a aktívne uhlie. Ak je to potrebné, lekár predpíše symptomatickú liečbu.

Ibuprofén je teda vysoko účinné a rýchlo pôsobiace liečivo, ktoré zmierňuje rôzne bolesti, najmä bolesti hlavy. Aby priniesol potrebný výsledok, skôr ako ho začnete, musíte sa oboznámiť s kontraindikáciami a vedľajšími účinkami.