Paracetamol pomáha pri bolestiach hlavy

Paracetamol - liek s antipyretickým a stredne silným analgetickým účinkom.

Liek nemá protizápalový účinok, pretože neovplyvňuje produkciu prostaglandínov v iných telesných tkanivách, čo vedie k absencii negatívneho účinku na metabolizmus voda-soľ (paracetamol nespôsobuje zadržiavanie vody a sodíka), ako aj na sliznice žalúdka a čriev..

Paracetamol: zloženie a forma uvoľňovania

Liečivo je paracetamol. Tento liek obsahuje ďalšie zložky: zemiakový škrob, želatína, kyselina stearová, laktóza (mliečny cukor). Paracetamol je dostupný v tabletách (200 mg, 325 mg, 500 mg).

Paracetamol: indikácie

Liek sa používa na rýchle zmiernenie bolesti vrátane bolesti hlavy, bolesti zubov, neuralgie (bolesť s poškodením nervov), svalov, reumatických bolestí, menštruačných bolestí, popálenín, poranení.

Môže sa tiež použiť na zníženie horúčky a horúčky pri zápalových ochoreniach..

Paracetamol: kontraindikácie

Paracetamol je zakázaný s precitlivenosťou (alergiou) na paracetamol, neznášanlivosťou na akékoľvek zložky, funkčnou poruchou (závažné poruchy) obličiek a / alebo pečene. Tento liek nie je predpísaný deťom mladším ako tri roky.

Liek sa nemá užívať súčasne s liekmi, ktoré obsahujú aj paracetamol.

Paracetamol počas gravidity a laktácie

Paracetamol sa môže používať počas gravidity a laktácie iba podľa pokynov lekára.

Paracetamol: inštrukcie

Tablety Paracetamolu sú určené na perorálne podanie 1-2 hodiny po jedle as dostatočným množstvom tekutín.

Dospelým a starším pacientom, ako aj starším deťom (od 12 rokov) sa predpisuje 500 - 1 000 mg s intervalom 4 až 6 hodín. Maximálna dávka, ktorú je možné užiť, je 4 g. Interval medzi dávkami tabliet Paracetamolu by nemal byť menší ako 4 hodiny. U ľudí s poruchou funkcie pečene alebo obličiek, s Gilbertovým syndrómom, u starších pacientov by sa mala celková denná dávka znížiť, alebo by sa mal primerane zvýšiť interval medzi dávkami..

Paracetamol pre deti: Predškolským deťom (vo veku 3 až 6 rokov alebo s hmotnosťou 15 až 22 kg) sa predpisuje dávka 250 mg x 4 krát / deň (1 000 mg / deň). Deti od 6 do 9 rokov (alebo do 30 kg) majú predpísané 1500 mg / deň, rozdelené do 4 dávok. Deti od 9 do 12 rokov (alebo do 40 kg) - 500 mg x 4krát denne (2000 mg / deň). Interval medzi jednotlivými dávkami tabliet Paracetamolu by nemal byť menší ako 4 hodiny.

Vyššie uvedené dávky sú zakázané. Koľko môže byť paracetamol užitý? Lekári neodporúčajú užívať liek dlhšie ako päť dní ako anestetikum a viac ako tri dni ako antipyretikum bez predpisovania a pozorovania lekára.

Paracetamol a alkohol

Ak ste už predtým konzumovali alkohol, nezabudnite skontrolovať zloženie všetkých liekov, ktoré užívate. Môžu obsahovať paracetamol. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že liek sa z tela vylučuje na dlhú dobu rôznymi spôsobmi: obličkami a pečeňou..

Jeho účinok sa môže prejaviť v žihľavke alebo nevoľnosti. Predovšetkým sa však dôsledky týkajú pečene. Paracetamol po alkohole má vážne vedľajšie účinky. Najzávažnejším možným dôsledkom užívania paracetamolu a alkoholu je toxická toxická hepatitída. Druhou možnosťou negatívnych dôsledkov je zlyhanie pečene. Zaručený výskyt tejto diagnózy, ako je hepatitída, je realistický iba v dvoch prípadoch: súčasné používanie malých dávok alkoholu a paracetamolu počas prestávok alebo použitie veľkej dávky alkoholu a silnej dávky lieku v priebehu času.

Paracetamol: predávkovanie

Známky predávkovania paracetamolom: bolesť v pankrease, zvracanie, bledosť pokožky, nedostatok chuti do jedla. Po 1-2 dňoch sa môžu objaviť príznaky hepatonekrózy (deštrukcia pečene), ktorých závažnosť priamo závisí od stupňa predávkovania. V najťažších prípadoch sa vyvíja zlyhanie pečene, kóma.

Ak máte podozrenie na predávkovanie liekom, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Toxický účinok paracetamolu sa pozoruje u dospelých po podaní dávky viac ako 10 - 15 g.

Liečba predávkovania: obeť by mala podstúpiť núdzové výplach žalúdka (počas prvých štyroch hodín po otrave), predpísať sorbenty (napríklad aktívne uhlie). 8–9 hodín po údajnom predávkovaní je indikované zavedenie roztokov (unitiol, prekurzory glutatión-metionínu) a po dni N-acetylcysteín. Nezabudnite sa poradiť s lekárom.

Paracetamol: vedľajšie účinky

V odporúčaných dávkach je Paracetamol všeobecne dobre tolerovaný a zriedkavo spôsobuje nežiaduce reakcie. Možné vedľajšie účinky: alergické prejavy (kožná vyrážka, sčervenanie, žihľavka, svrbenie, angioedém), multiformný erytém (vrátane Stevensovho-Johnsonovho syndrómu), nauzea, Lyellov syndróm (alergická bulózna dermatitída), závraty, bolesť podžalúdkovej žľazy. (anémia), zvýšená aktivita pečeňových enzýmov, hepatonekróza (rozpad pečeňového tkaniva), poruchy endokrinného systému (hypoglykémia - pokles hladiny cukru), trombocytopénia (zníženie počtu krvných doštičiek), agranulocytóza (zníženie počtu granulocytov), ​​nespavosť. Pri dlhodobom používaní veľkých dávok paracetamolu sa zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia pečene, obličiek a hematopoézy..

Paracetamol: analógy

Aspirín - používa sa na zmiernenie bolesti pri rôznych etiológiách a horúčkovitých stavoch.

Panadol - používa sa na odstránenie bolesti hlavy, záchvatov migrény a bolestí podobných migrénám; syndróm bolesti spojený s reumatickými bolesťami a neuralgiou; bolesť zubov. Panadol sa tiež používa na zmiernenie príznakov chrípky a akútnych vírusových infekcií dýchacích ciest a používa sa ako antipyretikum..

Právne informácie. Tento článok obsahuje všeobecné informácie a nemal by sa vykladať ako alternatíva k lekárskej pomoci. Spoločnosť HB nezodpovedá za žiadnu diagnózu, ktorú urobí čitateľ na základe materiálov lokality. Spoločnosť HB nezodpovedá ani za obsah iných internetových zdrojov, na ktoré sú uvedené odkazy v tomto článku. Ak máte obavy o svoje zdravie, obráťte sa na lekára..

Ako piť tablety Paracetamolu a ako dlho fungujú

Paracetamol je analgetikum, ktoré sa používa pri zimnici a horúčke, ako aj pri niektorých syndrómoch bolesti. Je vo forme tabliet, čapíkov a sirupu. Tento liek sa dá bezpečne označiť za jeden z najbezpečnejších medzi analógmi na farmaceutickom trhu, pretože ho možno použiť na liečbu dospelých aj detí..

Prečo je schopný zbaviť sa Paracetamolu?

  • bolesť chrbta, žalúdka, svalového tkaniva, zubov, hlavy,
  • teplota,
  • niektoré odrody artritídy a iných zápalových chorôb.

Droga sa úspešne používa už dlhú dobu v prítomnosti syndrómu bolesti a zápalového procesu a je tiež schopná pracovať na normalizácii tlaku. Paracetamol sa najčastejšie používa na prechladnutie a pocit ťažkosti v hlave. Prekvapivo existuje prax, že taký liek sa používa dokonca aj na neutralizáciu akné.

Pôsobí tak, že blokuje syndróm bolesti pôsobením na prostaglandíny. Liek je predpísaný na zníženie teploty pri prechladnutí. V tomto prípade pôsobí na konkrétnu oblasť mozgu a odstraňuje teplo.

Paracetamol. Vlastnosti

Paracetamol sa nemá užívať v množstve väčšom ako 6 tabliet denne a tiež na zníženie teploty s liekom dlhšie ako 3 dni. Pri neutralizácii bolesti sa Paracetamol neužíva dlhšie ako 4-5 dní.

Ako užívať paracetamol pri prechladnutí

Liek sa užíva perorálne jednu hodinu po hlavnom jedle, vypije sa veľkým množstvom pitnej vody. Dodržiavanie tohto odporúčania môže pomôcť maximalizovať terapeutický účinok v krátkom čase..

Pre dospievajúcich a dospelých je maximálna dávka 4 g, pri výpočte je dôležité vziať do úvahy hmotnosť osoby. Pre deti - do 10 mg, predtým rozdelených do štyroch dávok.

Dĺžka prijímania by v niektorých prípadoch nemala presiahnuť 5 dní - až 7 dní, zatiaľ čo v tretí deň by malo dôjsť k významnému zlepšeniu pohody pacienta. Ak sa tak nestane, mali by ste spustiť alarm a okamžite sa poradiť s úzko zameraným špecialistom.

Liek sa môže použiť na zníženie telesnej teploty, neodporúča sa však zníženie na menej ako 38 stupňov. Minimalizuje horúčku a zmierňuje bolesť (mierna až stredná bolesť). V niektorých prípadoch, často pre malé deti, existuje prax predpisovania Paracetamolu spolu s ibuprofenom. Nemá zmysel používať takúto expozičnú schému samostatne, pretože sa môžu vyskytnúť nežiaduce následky.

Pri prechladnutí sa objaví zápal hrdla, často sprevádzaný kašľom, ale tableta Paracetamolu má tiež určitý vplyv na prejavenie týchto príznakov..

Hlavnou výhodou užívania Paracetamolu počas prechladnutia je antipyretický účinok, ktorý sa dosiahne po relatívne krátkom čase, čo výrazne zlepšuje pohodu pacienta..

Z migrény a bolesti zubov

Aby sa neutralizovala bolesť mozgu, je tento liek jedným z najviac predpísaných, pretože je pre telo čo najbezpečnejší. Jeho práca v tomto prípade je zameraná na dopad určitej časti mozgu, vďaka ktorej je bolesť eliminovaná.

Ak vaše zuby bolia, mali by ste užiť Paracetamol hlavne po jedle, aby ste dosiahli rýchly účinok. Je dôležité vedieť, že v takýchto prípadoch by ste nemali prekročiť povolenú rýchlosť dávkovania, a preto sa neodporúča užívať niekoľko liekov proti bolesti, aby ste sa ochránili pred výskytom nežiaducich účinkov tela..

Pre menštruačné bolesti

Pracuje sa tiež s použitím paracetamolu v prípade bolesti počas menštruácie. Je potrebné poznamenať, že tablety sú schopné eliminovať bolesti malej a strednej závažnosti, ale nie ich pôvodnú príčinu. Preto by ste mali ešte pred užitím lieku konzultovať s odborníkom v tejto oblasti. Je zaujímavé vedieť, že užívanie takýchto tabliet pomáha znižovať prietok počas menštruácie..

Paracetamol pre dospievajúce akné

V dospievaní sa u chlapcov a dievčat veľmi často objavujú vyrážky na koži. Pre správne určenie kvalitnej terapie je v tomto prípade dôležité stanoviť hlavnú príčinu choroby, ktorej môže pomôcť iba vysoko špecializovaný odborník. Na lokálne vyriešenie problému môžete použiť tablety Paracetamolu zmiešané s vodou ako protizápalovú a antiseptickú masku..

Po takomto postupe sa odporúča použiť textúru ľahkého krému, ktorá má protizápalové a upokojujúce účinky. Pri použití tohto liečebného algoritmu sa tak urýchli proces hojenia kože, čím sa vysušia oblasti zápalu.

Z kocoviny

Ak dôjde k syndrómu kocoviny, tableta Paracetamolu funguje zázraky: blokuje bolesť a normalizuje krvný tlak. Droga je nekompatibilná s alkoholickými nápojmi, čo stojí za zváženie, aby nedošlo k žiadnym komplikáciám v pečeni a obličkách..

Tableta paracetamolu nefunguje tak rýchlo, pretože to môže trvať 20 - 30 minút. V niektorých prípadoch môžu tablety pôsobiť za hodinu v závislosti od individuálnych charakteristík tela. Aby ste pomohli znížiť teplotu a dosiahnuť maximálny účinok v krátkom čase, mali by ste vypiť Paracetamol s miernym množstvom pitnej vody..

S ťažkou bolesťou

Pri silnej bolesti sa Paracetamol používa v spojení s inými smerovými liekmi, mali by však obsahovať inú účinnú látku.

Pre deti

Paracetamol vo forme sirupu sa môže používať pre deti od 3 mesiacov do nižšej telesnej teploty a sviečky na jeho základe sa tiež používajú na minimalizáciu bolesti (najmä pri zubatých zákrokoch). Sirup sa podáva podľa potreby 6-krát denne v pravidelných intervaloch.

Paracetamol a tehotenstvo

V tehotenstve sa takýto liek používa iba v naliehavých prípadoch a ak je to vhodné odporúčanie odborníka v tejto oblasti. Počas prvého trimestra je jeho vstup prísne zakázaný. Počas laktácie je tiež nežiaduce užívať Paracetamol.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Obmedzte užívanie drogy a je lepšie ju úplne opustiť, malo by to byť s:

  • patologické procesy obličiek a pečene,
  • diabetes mellitus (pokiaľ ide o sirup),
  • choroby kardiovaskulárneho systému,
  • alkoholizmus,
  • fajčenie,
  • patologické procesy žalúdka a čriev,
  • tehotenstva a laktácie,
  • Staroba.
  • keď sa liek užíva počas tehotenstva, sú možné patologické zmeny v pohlavných orgánoch chlapcov,
  • bronchiálna astma,
  • ekzém,
  • zníženie emocionálnej úrovne.

Súčasné použitie paracetamolu a kofeínu u dospelých dáva maximálny terapeutický účinok, znižuje teplotu a bolesť. Nedávno sa praktizujúci inovátori snažili pracovať s takým algoritmom terapeutického účinku..

Paracetamol (500 mg)

Návod na použitie

  • ruský
  • қазақша

Obchodné meno

Medzinárodný nechránený názov

Dávkovacia forma

500 mg tablety

štruktúra

Jedna tableta obsahuje

pomocné látky: želatína, zemiakový škrob, mastenec, glycerín, stearát vápenatý a granulovaný cukor.

popis

Okrúhle tablety s valcovým povrchom a skosením, biele alebo biele so smotanovou alebo ružovkastou farbou, s nebezpečenstvom na jednej strane.

Farmakoterapeutická skupina

Analgetiká. Analgetiká, antipyretiká, iné. Anilidy. paracetamol.

Kód ATX N02BE01

Farmakologické vlastnosti

farmakokinetika

Paracetamol sa po perorálnom podaní rýchlo a takmer úplne vstrebáva z gastrointestinálneho traktu. Maximálna hladina koncentrácie v krvi sa dosiahne po 0,5 - 2 hodinách. Paracetamol sa rýchlo a rovnomerne distribuuje do celého tela. Plazmové proteíny viažu 10 - 15% z prijatej dávky. Hodnoty distribučného objemu a biologickej dostupnosti u detí a dospelých sa významne nelíšia. Liek prechádza placentárnou bariérou. Menej ako 1% podanej dávky prechádza do materského mlieka dojčiacich matiek. Paracetamol je metabolizovaný mikrozomálnymi pečeňovými enzýmami, asi 80% tvorí konjugáty s kyselinou glukurónovou a sulfáty, až 17% prechádza hydroxyláciou za vzniku aktívnych metabolitov, ktoré sa konjugujú s glutatiónom.

Pri predávkovaní alebo nedostatku glutatiónu môžu tieto metabolity spôsobiť nekrózu hepatocytov. Polčas paracetamolu je 1,5 - 2,5 hodiny. Môže sa zvýšiť u pacientov s ťažkou poruchou funkcie pečene au starších pacientov. 24 hodín po užití 85 - 90% paracetamolu vylúčeného močom vo forme glukuronidov a sulfátov a 3% v nezmenenej podobe. U detí mladších ako 10 až 12 rokov je tvorba konjugátov so síranmi hlavnou cestou metabolizmu a vylučovania paracetamolu. Pravdepodobnosť hepatotoxického účinku u detí je nižšia ako u dospelých.

Iné farmakokinetické parametre dospelých a detí sa nelíšia.

farmakodynamika

Narkotický analgetikum. Má antipyretické a analgetické účinky. Liek blokuje cyklooxygenázu v centrálnom nervovom systéme a ovplyvňuje centrá bolesti a termoregulácie. Strata telesného tepla počas febrilných stavov sa zvyšuje v dôsledku vazodilatácie a zvýšeného toku periférnej krvi. V zapálených tkanivách neutralizujú bunkové peroxidázy účinok paracetamolu na cyklooxygenázu, čo vysvetľuje takmer úplnú neprítomnosť protizápalového účinku lieku.

Indikácie pre použitie

infekčné a zápalové ochorenia sprevádzané horúčkou (akútne infekcie dýchacích ciest, chrípka, detské infekcie, reakcie po očkovaní)

bolestivý syndróm miernej až strednej intenzity rôzneho pôvodu, vrátane bolesti hlavy, bolesti zubov, neuralgie, algomenorey, bolesti pri zraneniach, popáleninách, myalgii.

Dávkovanie a spôsob podávania

Dospelí a deti staršie ako 15 rokov, jednorazová perorálna dávka 500 mg; maximálna jednotlivá dávka je 1000 mg. Maximálna denná dávka je 4000 mg.

Deti od 6 do 9 rokov (s telesnou hmotnosťou 22 - 30 kg: jedna dávka závisí od telesnej hmotnosti dieťaťa a je 250 mg, maximálna denná dávka je 1 000 - 1500 mg; vo veku 9 - 12 rokov (telesná hmotnosť do 40 kg) jedna dávka 500 mg, maximálna denná dávka 2 000 mg; pri viac ako 12 rokoch (s hmotnosťou nad 40 kg) jedna dávka 500 mg, maximálna denná dávka 2 000 až 4 000 mg.

Odporúčaný interval medzi dávkami lieku je 6-8 hodín (najmenej 4 hodiny).

Trvanie liečby nie je dlhšie ako 3 dni ako antipyretikum a nie viac ako 5 dní ako anestetikum.

O potrebe pokračovať v liečbe liekom rozhoduje lekár.

Vedľajšie účinky

z tráviaceho ústrojenstva: nevoľnosť, zvracanie, bolesť brucha,

zriedkavo pri dlhodobom používaní - zhoršená funkcia pečene

alergické reakcie: kožná vyrážka, žihľavka, angioedém, Quinckeho edém, Lyellov syndróm

z močového systému: zriedka pri dlhodobom používaní, zhoršená funkcia obličiek

z hematopoetického systému: zriedkavo pri dlhodobom používaní, anémia, agranulocytóza, trombocytopénia.

Ak sa vyskytnú nežiaduce účinky, prestaňte liek užívať a vyhľadajte lekára.

kontraindikácie

precitlivenosť na paracetamol a ďalšie zložky lieku

závažné poškodenie funkcie pečene a obličiek

krvné ochorenia vrátane anémie

nedostatok enzýmu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy

tehotenstva a laktácie

deti do 6 rokov.

Liekové interakcie

Počas užívania iných liekov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Kofeín môže zosilniť analgetický účinok paracetamolu. Paracetamol môže zosilniť účinok nepriamych antikoagulancií, derivátov kumarínu, indolu. Ak je predpísaný vo vysokých terapeutických dávkach a súčasne s antihistaminikami, glukokortikoidmi, rifampicínom, fenobarbitalom, kyselinou etakrínovou, alkoholom, zvyšuje sa hepatotoxický účinok. Pri použití colestyramínu po dobu kratšiu ako 1 hodinu po užití paracetamolu je možné zníženie jeho absorpcie a pri použití metoklopramidu je možné zvýšenie adsorpcie. Barbituráty znižujú antipyretickú aktivitu. Nepoužívajte s inými liekmi obsahujúcimi paracetamol. Pri súčasnom podávaní salicylátov sa riziko nefrotoxicity významne zvyšuje. Paracetamol potencuje účinok antispasmodík.

špeciálne pokyny

Opatrne sa predpisuje pacientom s poruchou funkcie pečene a obličiek, s Gilbertovým syndrómom, s benígnou hyperbilirubinémiou, ako aj starším pacientom. Riziko vzniku poškodenej pečene sa zvyšuje u pacientov s alkoholovou hepatózou.

Skresľuje vykonávanie laboratórnych testov na kvantifikáciu glukózy a kyseliny močovej v plazme.

Pri dlhodobom používaní lieku je potrebné kontrolovať obraz periférnej krvi a funkčný stav pečene.

Paracetamol je methemoglobínový formátor.

Ak sa vyskytnú vedľajšie účinky, prestaňte liek užívať.

Tehotenstvo a laktácia

Ak je potrebné liek užívať počas laktácie, dojčenie sa musí prerušiť.

Vlastnosti ovplyvňujúce schopnosť viesť vozidlá a mechanizmy.

Otázka možnosti zapojenia sa do potenciálne nebezpečných aktivít, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť a rýchlosť psychomotorických reakcií, by sa mala rozhodnúť až po vyhodnotení individuálnej reakcie pacienta na liek..

predávkovať

Príznaky: bledosť kože, potenie, závraty, nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie, bolesť brucha, zvýšená aktivita pečeňových enzýmov, predĺženie protrombínového času, neskôr sa prejaví bolesť v oblasti pečene. V závažných prípadoch sa rozvíja zlyhanie pečene, kóma a encefalopatia, vyskytuje sa hučanie v ušiach, oliguria, kolaps, kŕče..

Liečba: výplach žalúdka, slané preháňadlá, podávanie enterosorbentov, perorálne podávanie metionínu 8-9 hodín po predávkovaní a N-acetylcysteín o 12 hodín neskôr. Potreba ďalších terapeutických opatrení (ďalšie podávanie metionínu, intravenózne podanie acetylcysteínu) sa určuje v závislosti od koncentrácia paracetamolu v krvi, ako aj čas, ktorý uplynul po podaní.

Forma uvoľnenia a balenie

10 tabliet sa vloží do blistrových obalov z fólie z polyvinylchloridu alebo podobného dovezeného a hliníková fólia natlačená lakovaná alebo podobná dovezená.

Primárne balenie spolu s príslušným počtom pokynov na lekárske použitie v štátnom a ruskom jazyku sa ukladá do škatule z vlnitej lepenky alebo podobnej dovezenej.

Podmienky skladovania

Skladujte na suchom a tmavom mieste pri teplote neprevyšujúcej 25 ° C.

Držte mimo dosahu detí!

Skladovateľnosť

Nepoužívajte po dátume exspirácie.

Lekáreň Prázdniny Podmienky

Výrobca

Pavlodar Pharmaceutical Plant LLP

Kazachstan, Pavlodar, 140011, ul. Kamzina, 33

balič

Pavlodar Pharmaceutical Plant LLP.

Kazachstan, Pavlodar, 140011, ul. Kamzina, 33.

Držiteľ registračného osvedčenia

Pavlodar Pharmaceutical Plant LLP, Kazachstan

Adresa organizácie, ktorá prijíma tvrdenia spotrebiteľov o kvalite výrobkov (tovaru) v Kazašskej republike

Koľko paracetamolových tabliet užívať na zníženie teploty u dospelých?

Ak teplota stúpne nad 38 stupňov.

Je možné, aby dospelý a dieťa staršie ako dvanásť rokov vypili dve tablety paracetamolu v dávke 0,5 miligramov, aby sa teplota znížila. Teplota by sa mala do jednej hodiny znížiť. Používajte ho opatrne, pretože je toxický pre pečeň. zdravá pečeň, nič sa nestane Paracetamol je v zásade prijateľný až 4-krát denne, v celkovej dávke nie viac ako štyri gramy, ale neodporúčam ho užívať viac ako dvakrát denne, iba v prípade prudkého zvýšenia teploty. Neodporúča sa znižovať teplotu pod 38,0, pretože ide o prirodzenú reakciu tela na zavedenie vírusu, v ktorom sa vyrába interferón, a vytvára sa prostredie nepriaznivé pre vírus. Ak zvýšenie teploty nie je vírusového pôvodu, je lepšie. redukujte ho pomocou lytickej zmesi - analgín + difenhydramín + bez spaľovania. Prirodzene, ak na tieto lieky neexistuje alergia..

V prípade chrípky, ak teplota stúpne nad 38 stupňov, užite jednu tabletu 4-krát denne. Musíte si však uvedomiť, že coldrex obsahuje paracetamol a ak sa okrem paracetamolu užijú aj iné lieky, je potrebné zabezpečiť, aby maximálna denná dávka paracetamolu neprekročila 4 gramy (8 tabliet s hmotnosťou 0,5 g)..

Lekári zvyčajne predpisujú dávky liekov pre kone pre menšie deti a staršie osoby. Je potrebné chrániť pečeň a snažiť sa vyhnúť paracetamolu.

Ak je teplota pri inej chorobe nad 38 stupňov, lekár predpíše antibiotikum alebo biseptol. Musíte sa však pozrieť na reakciu, napríklad môže dôjsť k neznášanlivosti reakcií na liek alebo na kožu. V takom prípade by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. vo všeobecnosti by ste sa mali vždy poradiť najskôr so svojím lekárom, ale lekári musia byť pod kontrolou, takže z mojej vlastnej skúsenosti viem, že lekári môžu robiť chyby.

Paracetamol by sa nemal užívať - ​​je veľmi toxický pre pečeň a už musí pri teplote pracovať. Najlepšie je vypiť 1 tabletu aspirínu, zapiť pohárom teplého mlieka a 1 lyžicou medu. Ľahnite si do postele pod prikrývky. Teplota klesne a pečeň nebude trpieť.

Na moje dieťa sa testoval jeden účinný nástroj, priateľ mi poradil, aby som si kúpil kapustu. Listy kapusty si musíte položiť na hlavu v tvare klobúka, na obe teľatá položiť ďalšie dve listy na nohy. Najskôr som tomu neveril, ale dieťa bolo také choré a malo vysokú teplotu, nechcel injekcie, ale nepotreboval od neho žiadne lieky. zvracali kvôli kašľu. Tak som sa rozhodol, úprimne prekvapený, vážne, do 20-30 minút teplota klesla. Potom, z dojmu tak jednoduchého a cenovo dostupného nástroja, som ho odporučil mnohým priateľom, verte mi, že to pomôže. Ak napríklad teraz nemáte list zelí, potom bez tabliet, môžete si na hlavu položiť uterák namočený v studenej vode a pravidelne ho namočiť do studenej vody a aplikovať, až kým teplota neklesne. A nemáte hnisavú tonzilitídu náhodou? Ak je to spôsobené teplotou, potom je postup rovnaký, ale stále musíte kloktať infúziou bylín alebo zriedenej sódy so soľou vo vode, furatsilín sa môže používať aj každú pol hodinu.

Na čo sa paracetamolové tablety používajú?

Paracetamol je lacný farmaceutický liek, ktorý je na zozname základných liekov WHO. Používa sa na symptomatickú liečbu syndrómu bolesti rôznych etiológií u dospelých a detí.

všeobecné informácie

Vysoká horúčka, bolesť hlavy alebo bolesť zubov sú príznaky, ktoré významne zhoršujú kvalitu života. Na odstránenie problému sú potrebné antipyretické analgetiká. Výber takej obrovskej, v akejkoľvek lekárni môže byť ponúkaný najmenej tucet možností. Ale najdrahší liek nemusí byť nevyhnutne najlepší. Toto tvrdenie dokazuje, že paracetamol - cenovo dostupný liek pre všetky kategórie obyvateľstva..

Účinná látka s rovnakým názvom je derivát fenacetínu - analgetikum a antipyretikum zo skupiny anilidov. Hlavné výhody lieku:

  • rýchlo vstupuje do krvného obehu a šíri sa do všetkých tkanív;
  • dosiahne maximálnu koncentráciu a začne pracovať 20 až 30 minút po podaní;

Čas použiteľnosti Paracetamolu je 2 - 3 roky, v závislosti od formy uvoľnenia. Liek sa vyrába vo forme tabliet, kapsúl, vo vode rozpustných práškov, infúznych roztokov, rektálnych čapíkov, sirupov a suspenzií. Otvorenie zapečateného obalu skracuje dobu skladovania produktu až na 1 mesiac.

Účinok lieku na organizmus

Príčinou bolesti a horúčky je zápalový proces. Počas jeho vývoja sa syntetizujú špeciálne chemické zlúčeniny - prostaglandíny. Účelom pôsobenia paracetamolu je inhibovať ich tvorbu, čo prirodzene potláča negatívne príznaky. Liek tiež ovplyvňuje neuróny centrálneho nervového systému, vďaka čomu sa prejavuje analgetický účinok.

Rektálne čapíky sú pomalšie a dlhšie ako iné formy uvoľňovania..

Po 4 až 5 hodinách dôjde k deštrukcii účinnej látky v pečeni. V dôsledku toho vznikajú metabolity - medziprodukty metabolizmu. Niektoré z ich druhov sú toxické. Potom prechádzajú obličkami a vylučujú sa močom. Na základe znakov odstránenia paracetamolu z tela, pri závažných ochoreniach pečene a obličiek, je jeho použitie neprijateľné..

Indikácie pre použitie

Liek nemá významný protizápalový účinok, preto sa odporúča iba na symptomatickú liečbu. Najčastejšie sa používa na horúčku - teplota 38,5 ° C alebo vyššia. Nižšie hodnoty nevyžadujú zásah tretích strán. V prípade paracetamolu nie sú indikácie na použitie obmedzené na horúčku. V takýchto prípadoch pomáha:

  • bolesť chrbta;
  • bolesti hlavy;
  • pooperačná bolesť;
  • osteoartritída;
  • fyzické nepohodlie pri onkologických ochoreniach;

Liek je povolený na akékoľvek bolesti s neznámou etiológiou, avšak s prihliadnutím na kontraindikácie a prítomnosť vedľajších účinkov. Paracetamol zmierňuje bolestivé príznaky, čo sťažuje presné stanovenie diagnózy. Pred fyzickým vyšetrením alebo komplexným lekárskym vyšetrením sa jeho použitie neodporúča.

Obmedzenia pri používaní

Paracetamol nepatrí do mnohých prírodných liekov, preto má mnoho kontraindikácií. Zriedkavo sa zaznamenali prípady individuálnej neznášanlivosti liečiva v lekárskej praxi. Tento faktor sa však musí vylúčiť v každom klinickom prípade. Zhoršenie zdravia po užití lieku vyžaduje jeho stiahnutie.

Paracetamol je prísne zakázaný s:

  • zlyhanie obličiek a pečene;
  • anémia

U novorodencov (do 1 mesiaca) je tiež neprijateľná liečba. S opatrnosťou sa liek predpisuje na vírusovú hepatitídu, zlyhanie srdca, ochorenia periférnych tepien. Osobitnú pozornosť si vyžadujú pacienti závislí od alkoholu a fajčenia..

Paracetamol Sirup sa neodporúča u pacientov s cukrovkou..

Pred začatím liečby je potrebné vziať do úvahy zloženie paracetamolu v tabletách alebo inú formu uvoľňovania. Kvantitatívny obsah aktívnej zložky v prípravkoch rôznych výrobcov sa môže meniť. Okrem toho je dôležitá prítomnosť ďalších zložiek, ktoré majú svoje vlastné kontraindikácie..

Možné vedľajšie účinky

Paracetamol málokedy spôsobuje nežiaduce vedľajšie účinky. Ich výskyt môže byť spôsobený nediagnostikovanou sprievodnou patológiou a predtým neznámou individuálnou intoleranciou. Pravdepodobnosť nasledujúcich reakcií je nízka, ale stále existuje:

    leukopénia, trombocytopénia, agranulocytóza, methemoglobinémia, anémia;

Podľa výsledkov niekoľkých štúdií bol vývoj bronchiálnej astmy zaznamenaný u detí, ktoré užili Paracetamol dlhý čas. Spoločné podávanie lieku s inými liekmi môže spôsobiť vážne komplikácie: od zhoršenia chronických chorôb až po smrť. Podobný účinok sa dosahuje kombináciou analgetík s alkoholickými nápojmi..

Všeobecne sa uznáva, že alkohol neutralizuje účinok liekov. Vo väčšine prípadov však zvyšuje ich toxický účinok na organizmus. Preto zvyšuje riziko vážnych následkov..

Inštrukcie na používanie

Je veľmi dôležité nielen vedieť o paracetamole - z čoho tablety pomáhajú. Indikácie na použitie a analógy si zaslúžia pozornosť len v návode na použitie. Dodržiavanie odporúčaní výrobcu je kľúčom k dosiahnutiu správneho účinku lieku. Odporúčania týkajúce sa všetkých foriem liekov:

  • po jedle vypite tablety alebo kapsuly;
  • pite veľa čistej vody pri prijateľnej teplote;

Jedna dávka paracetamolu vo forme tabliet pre dospelých a deti vo veku nad 12 rokov - od 350 do 500 mg 3-4 krát denne. Maximálna jednotlivá dávka je 1500 mg, denne - 4 000 mg. Rovnaké údaje platia pre čapíky určené na rektálne podávanie..

Ak k zlepšeniu nedôjde do 3 dní, je potrebná úprava liečby.

Vo forme sirupu sa odoberá naraz 20 - 40 ml. Toto množstvo sa rovná 480 až 960 mg účinnej látky. Frekvencia užívania lieku v tekutej forme je tiež 3 až 4-krát denne.

Špeciálne pokyny pre tehotenstvo

Použitie Paracetamolu počas gravidity a obdobia dojčenia je možné iba vtedy, ak je očakávaná účinnosť vyššia ako riziko komplikácií. Účinná látka okamžite preniká do mlieka a prekonáva bariéru vo forme placenty, respektíve má negatívny vplyv na plod. Prípady rozvoja kryptorchidizmu u chlapcov, ktorých matky užívali Paracetamol počas tehotenstva.

V období laktácie by mala byť prestávka medzi dávkami liečiva 4-6 hodín, aby bola koncentrácia látky minimálna. Žiadny zdroj nemá jasnú odpoveď - je možné, aby tehotné ženy používali Paracetamol. Na minimalizáciu pravdepodobnosti vedľajších účinkov sa odporúča:

  • prísne dodržiavajte pokyny na použitie;
  • nekombinujte liek s inými silnými drogami;

V 1. a 2. trimestri sa zvyčajne predpisuje minimálna účinná dávka lieku. Ak nie je požadovaný výsledok, jeho zvýšenie je neprijateľné. Niekedy je vhodnejšie použiť bezpečnejší analóg.

Detský paracetamol

Optimálnou formou pre paracetamol pre deti je sirup. Deti od 3 mesiacov do 1 roka sú zobrazené 2,5 až 5 ml lieku, nie viac ako 120 mg látky. Od 1 do 5 rokov - do 10 ml sirupu, od 5 do 12 rokov - maximálne 20 ml. Rektálne čapíky sú tiež veľmi vhodné v detstve. Odporúčaná dávka pre deti od 1 mesiaca do 3 rokov je 15 mg na 1 kg hmotnosti.

Frekvencia užívania Paracetamolu v detstve nie je viac ako 4-krát denne.

Paracetamol môžete používať nielen vo forme sirupu a čapíkov za 3 roky, ale aj v dávkach v tabletách: 60 mg na 1 kg telesnej hmotnosti.

Maximálna povolená dávka za deň je od 3 do 6 rokov 1 000 - 2 000 mg, od 9 do 12 rokov - 2 000 mg paracetamolu. Ak sa zakúpi detská suspenzia, jednorazové dávky pre deti od 6 do 12 rokov - 0,25 - 0,5 g, od 1 do 5 rokov - 0,12 - 0,25 g, od 3 mesiacov do 1 roka - 0,06-0, 12 g, do 3 mesiacov - 0,01 g / kg.

Nebezpečenstvo predávkovania

Ak pijete dvakrát alebo trikrát viac, ako je odporúčané dávkovanie, intoxikácia je možná. Po 10-15 mg látky u dospelých sa príznaky poškodenia pečene objavia za 1-6 dní. Zlyhanie pečene, komplikované difúznymi zmenami v obličkách, sa zriedkavo vyvíja. Primárne príznaky predávkovania:

  • nevoľnosť a zvracanie;
  • nedostatok chuti do jedla;
  • bolesť v epigastrickej oblasti;
  • bledosť pokožky.

Paracetamol sa podáva deťom opatrne, dávkovanie v tabletách pri teplote by nemalo prekročiť povolenú dávku. V prípade otravy je potrebné núdzové výplach žalúdka - počas prvých 3-4 hodín. Na konci postupu je potrebné odobrať adsorbenty. Ak sa stav naďalej zhoršuje, je potrebná lekárska pomoc.

Interakcia s inými liekmi

Pri kombinovanej liečbe je veľmi dôležité najprv študovať kombináciu paracetamolu s inými liekmi:

  • antiepileptiká zvyšujú toxické účinky na pečeň;
  • rifampicín znižuje závažnosť antipyretického účinku;

Obzvlášť pozoruhodné sú lieky určené na liečbu pečene, obličiek, chorôb kardiovaskulárneho a centrálneho nervového systému. Pri súčasnom použití paracetamolu a jeho analógov je pravdepodobné predávkovanie. Je potrebné venovať pozornosť kvantitatívnemu obsahu účinných látok.

Analógy a náhrady drogy

Existuje veľa liekov na predaj, ktoré obsahujú Paracetamol vo svojom zložení. Líšia sa od originálu cenou aj špecifikami akcie. Posledný uvedený je spôsobený prítomnosťou pomocných látok. Najbežnejšie analógy:

názovštruktúraVýrobcacena
Panadol500 mg paracetamoluGlaxoSmithKline (Spojené kráľovstvo)od 50 rub.
Efferalgan500 mg paracetamoluSanofi Aventis (Francúzsko)od 151 rub.
Solpadein rýchlo500 mg paracetamolu a 65 mg kofeínuGlaxoSmithKline (Spojené kráľovstvo)od 139 rub.
Panoxen500 mg paracetamolu, 50 mg diklofenakuOxford Laboratories (India)od 130 rub.
migréna500 mg paracetamolu a 65 mg kofeínuBIOCHEMIK JSC (Rusko)od 127 rub.
Trigano-D200 mg a 500 mg paracetamoluCadila Pharmaceuticals Limited (India)od 70 rub.
Caffetine210 mg propipenazónu, 250 mg paracetamolu, 50 mg kofeínu, 10 mg kodeínu fosfátuALKALOID AD (Macedónsko)od 122 rub.

Žiadny z analógov nie je lacnejší ako pôvodný paracetamol. Okrem toho nie sú tieto lieky vždy v porovnaní s inými drogami vždy horšie. Hlavnou vecou je dodržiavanie pokynov na používanie a nepoužívanie výrobku po dátume exspirácie.

Výhody a nevýhody paracetamolu

Hlavnou výhodou paracetamolu je nízka pravdepodobnosť vedľajších účinkov. Pri správnom dodržiavaní pokynov je úroveň toxicity v bezpečnom rozmedzí. Toto vysvetľuje voľno na pulte v lekárňach.

Tento nástroj má niekoľko foriem uvoľnenia, ktoré vám umožňujú vybrať si najvhodnejšie pre dospelých a dieťa. Droga trvá niekoľko hodín a, samozrejme, je to ďalšie plus. Paracetamol má, rovnako ako väčšina ostatných syntetických drog, aj niekoľko nevýhod:

  • je určený na symptomatickú terapiu, čo znamená, že nie je schopný odstrániť príčinu choroby;
  • vyžaduje opatrnosť pri liečbe dojčiat a žien počas tehotenstva a laktácie;
  • pri predávkovaní spôsobuje príznaky závažnej intoxikácie;
  • zhoršuje chronické ochorenie pečene a obličiek.

Terapeutický účinok po podaní je zrejmý až po 30-40 minútach. Pred začatím sa neodporúča používať ďalšie prostriedky obsahujúce paracetamol na urýchlenie účinku, inak sa nedá vyhnúť vedľajším účinkom. V 9 prípadoch z 10 dochádza k zhoršeniu zdravia v dôsledku zanedbania odporúčaní výrobcov a lekárov.

Zdieľajte so svojimi priateľmi

Urobte dobrú prácu, nebude to trvať dlho

Koľko piť tablety paracetamolu

Dnes môžete získať odpovede na mnohé otázky: koľko „paracetamolu“ možno piť denne, z akého druhu drogy a z čoho pomáha, z čoho je maximálna dávka na deň a tak ďalej. To všetko bude zrejmé po prečítaní tejto práce..

Mnohí sa stretli s takým problémom - hlava bolí, ale nič nepomáha. Ako v tomto prípade? Samozrejme, musíte piť Paracetamol. Táto tabletka určite zmierni všetky príznaky. Prečo má taký vplyv na telo, v súvislosti s ktorým sa považuje za najbezpečnejšiu spomedzi všetkých analógov? Pokračujeme v posudzovaní týchto problémov okamžite.

"Paracetamol"

Tento liek sa považuje za analgetikum (môže mať analgetické účinky) a antipyretikum (bojuje proti horúčave, vysokej telesnej teplote)..

"Paracetamol" sa distribuuje nielen v Rusku, v západných krajinách je dostupný pod názvom ARAP. Tento liek je najbežnejším narkotickým analgetikom, jeho protizápalové vlastnosti sú však extrémne slabé..

Koľko Paracetamolu môžem piť denne? Odpoveď na túto otázku nájdete o niečo nižšiu, ale teraz je dôležité sa dozvedieť, že ak je dávka prekročená, môže dôjsť k narušeniu funkcie obličiek, obehového systému alebo pečene..

Riziko týchto porušení sa pri užívaní alkoholu výrazne zvyšuje. Ak potrebujete piť „Paracetamol“, musíte použiť nižšiu dávku.

Z čoho tento liek pomáha:

  • zbaviť sa zimnice;
  • zbaviť sa horúčky;
  • odstránenie bolesti;
  • odstránenie kŕčov;
  • normalizácia tlaku atď.

„Paracetamol“ sa často používa na bolesti hlavy a horúčku, pretože môže tlmiť chemikálie pri zápale (druhé sú príčinou horúčky a bolesti). Droga je dostupná v rôznych formách:

V lekárňach sú najbežnejšie tablety „paracetamol“ s 500 miligramami.

indikácia

Aby ste predišli predávkovaniu, mali by ste vedieť, koľko „paracetamolu“ môžete piť denne a aké sú indikácie a kontraindikácie na použitie. Indikácie zahŕňajú:

  • zvýšená telesná teplota (ak teplota nedosiahla hladinu 37,8 stupňa, odporúča sa nepoužívať žiadne antipyretické lieky, aby sa telo pokúsilo vyrovnať sa so samotným vírusom);
  • teplu;
  • slabosť;
  • bolí;
  • bolesť svalov
  • nevoľnosť a letargia s prechladnutím;
  • Bolesť zubov
  • bolesť hlavy;
  • migréna;
  • horieť;
  • zápalové procesy;
  • Paracetamol môže zbaviť kocoviny;
  • riedi krv;
  • pomáha ženám zmierniť menštruačné bolesti.

Ako vidíte, spektrum akcií je dosť široké. Nezabudnite na kontraindikácie, ktoré Paracetamol tiež má. Nezabudnite si prečítať pokyny pre zakúpený liek, kde nájdete informácie o dávkovaní a spôsobe aplikácie.

kontraindikácie

Pri užívaní drogy sa nezabudnite pozrieť na pokyny, musíte vedieť, koľko "paracetamolu" môžete piť denne, aké sú indikácie a kontraindikácie. Aj taký bezpečný liek má kontraindikácie. Tie obsahujú:

  • patológia obličiek;
  • patológia pečene;
  • astma
  • neznášanlivosť na ktorúkoľvek zložku zahrnutú do kompozície;
  • alergia na paracetamol;
  • vek do jedného roka (pre veľmi malé deti sa vytvára špeciálne pozastavenie, o tom sa môžete dozvedieť v tomto článku);
  • žalúdočný vred;
  • črevný vred;
  • chronická sinusitída;
  • krvné choroby;
  • alkoholizmus;
  • tehotenstva;
  • dojčenie.

Pamätajte, že ak nebudete postupovať podľa pokynov na použitie, môže spôsobiť akýkoľvek liek vážny. Tiež nemôžete užívať Paracetamol na dlhú dobu, je opitý v kurzoch, medzi ktorými by mali byť prestávky. Aký je rozdiel medzi týmto liekom a antibiotikami? Ten lieči príčinu choroby a paracetamol eliminuje príznaky. To znamená, že tento liek je symptomatický.

Pamätajte, že „Paracetamol“ sa nemôže používať v akejkoľvek forme v treťom trimestri gravidity a pri dojčení. Alkohol a tento nástroj sú úplne nekompatibilné. Ak máte aspoň jednu z vyššie uvedených kontraindikácií, odstráňte liek zo súpravy prvej pomoci.

Dávkovanie pre deti

V tejto časti sa porozprávame o tom, koľko dní môžete piť "Paracetamol" pre dieťa, ao dávkach. Detská verzia tohto lieku je dostupná vo formách:

Poslednú, ktorú budeme venovať celú časť, a teraz - o dávkach v tabletách. Je potrebné poznamenať, že táto forma je pomerne zriedkavá, pretože je veľmi ťažké prinútiť dieťa, aby prehltlo pilulku. Môže byť rozdrvený a zriedený vodou alebo džúsom. Dávkovanie naraz:

  • od 2 do 6 rokov - pol tablety (100 miligramov);
  • od 6 do 12 rokov - celá tableta (200 miligramov);
  • nad 12 rokov - do 2 tabliet (do 400 miligramov).

Upozorňujeme, že detský „paracetamol“ je dostupný vo forme tabliet s hmotnosťou 200 miligramov. Môžete si ho vziať od dvoch rokov. Koľkokrát denne môžete piť Paracetamol? Neberie sa viac ako štyrikrát denne. Medzi dávkami je potrebné dodržať interval najmenej 4 hodiny.

Trochu o sviečkach. Môžu sa používať od 3 mesiacov. Predtým sa nemôže použiť, pretože môže dôjsť k predávkovaniu. Dávkovanie naraz:

  • 3-12 mesiacov - 0,08 gramov;
  • 1-3 roky - 0,17;
  • 3-6 rokov - 0,33;
  • 6-12 rokov - dve sviečky 0,33.

Časové intervaly a počet aplikácií by mali byť rovnaké ako pri tabletách.

zavesenie

Skúmali sme, koľko „paracetamolu“ možno denne vypiť pre deti. Vo všetkých prípadoch je potrebné medzi dávkami dodržať časový interval najmenej štyroch hodín. Liek sa môže používať najviac štyrikrát denne.

Suspenzná forma je sladký sirup. "Paracetamol" v tejto podobe je u detí veľmi obľúbený, pijú ho s radosťou. Môže sa to zdať zalievanie, ale nemali by ste ho riediť vodou, efekt bude omnoho lepší, ak ho pijete po pití obyčajnou čistou vodou. Detskí lekári môžu používať suspenziu pre deti od druhého mesiaca života. Ak je to potrebné, lekár vám môže povoliť užívať „Paracetamol“ od narodenia. V takom prípade je dávka zvolená individuálne.

Spolu so sirupom musí byť odmeraná striekačka, to je to, kto zmeria potrebné množstvo lieku. Dávka naraz je:

  • od narodenia do 6 mesiacov - pediatr predpisuje, berúc do úvahy telesnú hmotnosť dieťaťa;
  • od 6 mesiacov do roka - od 2,5 do 5 ml;
  • od roku do 3 rokov - od 5 do 7,5 ml;
  • od 3 do 6 rokov - od 7,5 do 10 ml;
  • od 6 do 12 - od 10 do 15 ml.

V každom prípade je potrebné poradiť sa s lekárom, ktorý vypočíta potrebnú dávku individuálne pre vaše dieťa.

Dávkovanie pre dospelých

Koľko „paracetamolu“ môže piť dospelý deň? Maximálna dávka je päťkrát denne po dobu 350 miligramov. Upozorňujeme, že dávka 500 mg sa najčastejšie nachádza v lekárni. To znamená, že za 24 hodín môže dospelý piť 3,5 tablety. Najčastejšie užite 1 tabletu ráno, popoludní a večer. Ak do 2 dní nedôjde k žiadnemu výsledku, musíte sa poradiť s lekárom a začať liečbu inými liekmi.

Trvanie liečby

Zistili sme, koľko tabliet Paracetamolu možno piť denne, teraz pár slov o trvaní liečby. Skúsení odborníci sa domnievajú, že maximálna dĺžka liečby paracetamolom by nemala prekročiť 5 dní. Prečo? Aby sa nevyvinuli príznaky predávkovania. Ak je teplota v jednej polohe dlhšie ako dva dni, je potrebné hľadať a liečiť skutočnú príčinu a „Paracetamol“ tu nepomôže..

Informácie slúžia iba na informačné účely, odporúča sa odborné poradenstvo..

Existuje veľmi málo ľudí, ktorí nikdy nemali chrípku a ARI. Najväčšia časť populácie je často chorá na jeseň av zime, keď ulica prší a chladí.

Každý pozná bolesti v krku, bolesti hlavy, kašeľ, nádchu, horúčku. Nechcem pracovať ani relaxovať. Je ťažké spať, pretože vás trápi upchatý nos a vysoká telesná teplota. V takýchto situáciách sa tablety paracetamolu pre dospelých uložia. Návod na použitie, čo pomáha, zloženie, dávkovanie - všetci o tom hovoríme v článku.

obsah:

Inštrukcie na používanie

Paracetamol v tabletách sa podáva v lekárňach bez lekárskeho predpisu. Pred použitím si pozorne prečítajte tento návod. Je potrebné mať na pamäti - opakované použitie vo veľkých dávkach bez konzultácie s lekárom sa neodporúča. Nižšie sú uvedené pokyny na použitie tabliet paracetamolu pre dospelých. Ak sa tým riadi, skúste dodržiavať určité pravidlá:

  • brať až po jedle;
  • opláchnite veľkým množstvom teplej vody;
  • odporúča sa žuť tabletu;
  • najlepšie 1-2 hodiny po jedle;
  • liečba antispazmodickými liekmi je nežiaduca, pretože oneskoruje začiatok pôsobenia paracetamolu;
  • lieky ako aktívne uhlie významne znižujú absorpciu krvi.

Počas tehotenstva

V lekárskej praxi sa Paracetamol používa ako antipyretikum, protizápalové a analgetikum. Dodnes nedošlo k žiadnym nepriaznivým účinkom na plod.

Paracetamol sa používa počas tehotenstva aj počas dojčenia. Pred užitím drogy sa vždy poraďte s odborníkom!

dávkovanie

  • Dospelí a deti nad 12 rokov - jedna dávka lieku je 500 - 1 000 mg (1 - 2 tablety). Maximálna dávka za deň dosiahne 4 g.
  • Deti vo veku 6 až 12 rokov - jednorazová dávka je 250 - 500 mg (1/2 - 1 tableta). Maximálna dávka za deň dosiahne 2 g.
  • Pre deti vo veku 1 až 5 rokov - dávkovanie predpisuje iba ošetrujúci lekár.
  • Opakujte jednu dávku každé 4-6 hodiny, ale nie viac ako štyrikrát denne.

Trvanie užívania Paracetamolu na symptomatickú liečbu horúčky nie je dlhšie ako 3 dni. Na zmiernenie bolesti nie viac ako 5 dní.

Ak chcete predĺžiť priebeh podávania a zvýšiť dávku, musíte sa poradiť so špecialistom.

štruktúra

Paracetamol - tablety horkej chuti bielej farby, niekedy krémovej alebo ružovkastej farby.

Jedna tableta obsahuje:

  • paracetamol - účinná látka 200 a 500 mg;

Ktoré lekárne je lepšie kúpiť + cena

Dnes je v ktorejkoľvek lekárni Paracetamol. Nízka cena bude dostupná pre každého kupujúceho. Náklady na 10 tabliet po 500 mg sa pohybujú od 2 do 29 rubľov. Najvýhodnejšie ceny ponúkajú také lekárne online, ako sú:

recenzia

Lekári žartujú, že ak je Paracetamol vo vašej domácej lekárničke, potom je tu možnosť poraziť takmer polovicu chorôb.

Nižšie sú uvedené recenzie lekárov špecialistov na danú drogu.

Recenzie lekárskych odborníkov

Zverkov A.S. Vynikajúci antipyretikum. Vhodný na použitie v rôznych vekových skupinách. V mojej praxi nebolo vymenovanie lieku sprevádzané nepriaznivými vedľajšími účinkami. Skvelá cena. Áno, v každej lekárni sa predáva.

Gorshenina Yu. A. Paracetamol - liek, ktorý je dlhodobo testovaný. Liečili ma aj v detstve. Niekedy je potrebné podať deťom Paracetamol 1/2 tablety, ak si moderné lieky nedokážu poradiť. Alergické reakcie sa nepozorujú. Začína to fungovať pomerne rýchlo a efektívne.

Khrestanov A.S. Jeden z najbežnejších a najčastejšie používaných liekov. Paracetamol je nepostrádateľným liekom vo väčšine obchodov s domácou medicínou. Často sa používa ako antipyretikum. Ako analgetikum sa môže použiť ďalšie liečivo. Ale nezabudnite sledovať dávkovanie.

Zinchenko A.V. Paracetamol v ORL praxi sa používa pri vysokých teplotách na zmiernenie bolesti av pooperačnom období. Cena je jednoducho smiešna a kvalita je už mnoho desaťročí na vrchole. Z nedostatkov je to pravdepodobne iba horká chuť tabliet.

Recenzie ľudí

"Koľko ľudí, toľko názorov," hovorí príslovie. Paracetamol má však pozitívnejší názor ako negatívny.

Catherine K. Počas tehotenstva bol predpísaný paracetamol. Počas tohto obdobia nie je možné nič viac z dôvodu teploty a bolesti hlavy. Pomáha rýchlo a vydrží dlho. Stále súhlasím, hlavne s bolesťou zubov.

Irina K. K dispozícii v akejkoľvek skrinke pre domáce lieky. Používajú ho dospelí a veľmi malé deti. Počas niekoľkých posledných rokov som počul celý rad príbehov a odporúčaní týkajúcich sa Paracetamolu. Ale som k nemu mimoriadne pozitívny. Cenovo dostupné a lacné antipyretikum.

Tatyana S. Paracetamol ma opakovane zachránil. Pri horúčke je paracetamol prvá vec, ktorá rýchlo pomáha. Veľmi dobre zmierňuje bolesti hlavy. A pri vysokej teplote sa objaví aj bolesť svalov. Dlho si všimol, lacný - nie vždy zlý.

Natalia V. Teraz sú pravdepodobne všetky lieky proti bolesti vyrábané na základe paracetamolu. Je súčasťou väčšiny antivírusových, chladných a najpopulárnejších liekov. Prečo preplatiť? Pre značku? Vždy v lekárni kupujem osvedčený paracetamol - najbežnejší, domáci, lacný. Stojí to za cent. Beriem s akútnymi respiračnými vírusovými infekciami, keď je potrebné znížiť vysokú teplotu, ak bolí hlava alebo bolesť zubov. Vhodný na zmiernenie bolesti kĺbov. Z bežného prechladnutia je to jednoducho nenahraditeľné. Antipyretikum aj analgetikum. Kúzelný nástroj. Paracetamol dokonale znižuje teplotu, ale vyrovná sa s bolesťou, samozrejme, horšou. Hovorím vám iba moje pocity.

Svetlana M. Paracetamol bola mojou matkou považovaná za dieťa. Dobre mi pomohlo s prechladnutím. Teraz sa stala matkou. „Lieči“ dieťa dôveryhodným, našim paracetamolom. Nepôsobil škodlivo na telo ani mne, ani celej mojej rodine. Radím všetkým.

video

Nižšie je krátke video o droge.

indikácia

Paracetamol je bežné nenarkotické analgetikum. Je na zozname najdôležitejších liekov Svetovej zdravotníckej organizácie..

Zistilo sa, že paracetamol je slabým inhibítorom biosyntézy prostaglandínov a jeho blokujúci účinok na syntézu prostaglandínových mediátorov bolesti a teplotnej reakcie sa vyskytuje vo väčšej miere v centrálnom nervovom systéme ako na periférii. To vysvetľuje prítomnosť výrazného prostriedku proti bolesti a veľmi slabého protizápalového účinku..

Paracetamol sa prakticky neviaže na plazmatické bielkoviny, ľahko preniká hematoencefalickou bariérou a takmer rovnomerne sa distribuuje v mozgu. Liek začína rýchly antipyretický a analgetický účinok po 20 až 30 minútach a pokračuje v pôsobení približne 4 hodiny. Obdobie úplnej eliminácie lieku je v priemere 4,5 hodiny. Liek sa vylučuje hlavne obličkami (98%), prevažná časť podanej dávky sa biotransformuje v pečeni..

Paracetamol nemá prakticky žiadny účinok na žalúdočnú sliznicu a nespôsobuje ulcerogénny účinok. To tiež vysvetľuje neprítomnosť bronchospazmu, ktorý umožňuje použitie paracetamolu pri liečbe pacientov s bronchiálnou astmou..

Na rozdiel od aspirínu, liek neovplyvňuje krvotvorbu a zrážanie krvi. Tieto výhody a veľká šírka terapeutického účinku paracetamolu mu umožnili zaujať si svoje miesto medzi ostatnými narkotickými analgetikami..

Paracetamol sa používa na:

  • zvýšená teplota;
  • nachladnutie;
  • infekčné a zápalové ochorenia;
  • bolesť hlavy;
  • Bolesť zubov
  • migréna;
  • bolesť svalov;
  • neuralgia;
  • algodismenorea;
  • bolesť spojená so zraneniami;
  • popáleniny;
  • osteoartróza;
  • febrilný syndróm;
  • počas menštruácie;
  • s kocovinou výrazne zlepšuje celkový stav tela.

kontraindikácie

Pravdepodobne akýkoľvek liek má určité kontraindikácie. A Paracetamol nie je výnimkou.

Medzi hlavné kontraindikácie patrí:

  • individuálna neznášanlivosť na účinnú látku alebo inú zložku v kompozícii;
  • zhoršená funkcia obličiek alebo pečene (zlyhanie obličiek alebo pečene);
  • anémia;
  • detský vek (do jedného mesiaca).

S mimoriadnou opatrnosťou berte paracetamol s:

  • vírusová hepatitída;
  • alkoholové poškodenie pečene;
  • nedostatok glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • alkoholizmus;
  • tehotenstvo
  • počas dojčenia.

Vedľajšie účinky

Pri užívaní lieku sa niekedy vyskytnú nasledujúce vedľajšie účinky:

  • zriedkavo možno pozorovať dyspeptické symptómy;
  • hepatotoxický účinok;
  • nevoľnosť;
  • zvracanie
  • bolesť brucha;
  • zriedkavo trombocytopénia;
  • leukopénia;
  • pancytopénia;
  • neutropénia;
  • agranulocytóza;
  • zriedkavo spôsobuje alergické reakcie sprevádzané kožnými vyrážkami, svrbením, žihľavkou;
  • pri použití vo veľkých dávkach - intersticiálna nefritída, papilárna nekróza;
  • extrémne zriedkavý anafylaktický šok;
  • bronchospastický syndróm (zriedkavé).

Súčasné užívanie lieku s etanolom (alkoholom) zvyšuje riziko pankreatitídy.

Ak vezmete do úvahy vedľajšie účinky lieku, musíte byť opatrní pri vedení vozidla a práci s nebezpečnými mechanizmami.

predávkovať

Pri predávkovaní paracetamolom sa objaví:

1-2 dni po otrave sú pozorované známky poškodenia pečene. V zriedkavých, závažných prípadoch sa vyvíja zlyhanie pečene.

Toxické účinky u dospelých sú možné po užití 10 - 15 g. Po 1-6 dňoch je pozorované poškodenie pečene. Zriedkavo sa dysfunkcia pečene vyvíja veľmi rýchlo a navyše je komplikovaná zlyhaním obličiek.

Je potrebné urobiť výplach žalúdka v priebehu prvých 4 hodín po otrave, vziať adsorbenty a okamžite sa poradiť s lekárom.

analógy

Lieky sa delia na synonymá a analógy. Štruktúra synoným obsahuje jednu alebo niekoľko identických aktívnych chemikálií, ktoré majú terapeutický účinok na ľudí. Analógy sú lieky, ktoré obsahujú rôzne účinné látky, ale sú predpisované na liečbu rovnakých chorôb..

Tu sú niektoré analógy paracetamolu podľa účinnej látky:

  • Panadol. Na prvý pohľad rovnaký liek. Účinnou látkou je paracetamol, ale do kompozície je zahrnutá sóda (hydrogenuhličitan sodný). Paracetamol sa preto lepšie vstrebáva do pažeráka, a preto pôsobí rýchlejšie. Panadol vyrábajú európske farmaceutické spoločnosti, čo má priamy vplyv na jeho cenu. Priemerná cena za balenie 12 tabliet je 44 rubľov.
  • Efferalgan. Účinná látka je rovnaký paracetamol. Droga je predpísaná na choroby sprevádzané bolesťou a horúčkou. S bolesťami hlavy, bolesťami zubov, bolesťami svalov, neuralgiou, radikulitídou, s bolesťami kĺbov. Použitie Efferalganu je príjemnejšie. Priemerná cena je 146 rubľov.
  • Akamol-Teva. Analgetické antipyretikum. Znižuje horúčku. Má antipyretický účinok, ale v boji proti protizápalovým procesom nedáva výsledok. Podľa svedectva je liek o niečo horší ako paracetamol. Priemerná cena je asi 83 rubľov.

FAQ: Často kladené otázky

Pomáha Paracetamol pri bolestiach hlavy??

Droga je určite schopná vyrovnať sa s takým nepríjemnými symptómami, ale každý organizmus je individuálny a akcia začína u niekoho rýchlejšie, niekto pomalší.

Pomáha paracetamol pri nachladnutí?

Určite to pomôže. Znižuje horúčku. Odporúča sa však bojovať proti samotnému vírusu chrípky a proti SARS pomocou antibiotík, ktoré predpisuje špecialista.

Je dovolené kombinovať liečivo s alkoholom?

Kombinácia paracetamolu s alkoholom spôsobuje obrovské poškodenie pečene a narušuje jeho fungovanie..

Môžem počas tehotenstva piť paracetamol??

Paracetamol sa predpisuje počas tehotenstva a počas dojčenia. K dnešnému dňu nedošlo k žiadnemu nepriaznivému účinku na plod..

Po uplynutí ktorého je možné príjem opakovať?

Opakovane sa vykonáva každé 4-6 hodiny, ale nie viac ako štyrikrát denne.

Je prijateľné užívať paracetamol s antibiotikami?

Lekári umožňujú použitie paracetamolu s antibiotikami.

Jedinou podmienkou je nepoužívať na lačný žalúdok a dodržať interval medzi ich dávkami najmenej 20 - 30 minút.

Koľko paracetamolových tabliet možno podať deťom?

  • Pre deti od 12 rokov - jedna dávka lieku je 500 - 1 000 mg (1 - 2 tablety). Maximálna dávka za deň dosiahne 4 g.
  • Deti vo veku 6 až 12 rokov - jednorazová dávka je 250 - 500 mg (1/2 - 1 tableta). Maximálna dávka za deň dosiahne 2 g.
  • U detí vo veku od 1 roka do 5 rokov dávkovanie predpisuje iba ošetrujúci lekár.

Ako dlho trvá konať?

Paracetamol má v priemere po 30 minútach antipyretické a analgetické účinky.

Paracetamol je liek, ktorý sa používa na liečbu horúčky a bolestivých symptómov..

Zistíme, aké sú jeho terapeutické a vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť po jeho užití. Budeme analyzovať, aké choroby existujú, pri ktorých je paracetamol indikovaný a aké dávky sú bezpečné pre dospelých a deti.

Čo je paracetamol?

Paracetamol, známy tiež ako acetaminofén, je ovocím farmaceuticko-chemickej syntézy, ktorá patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liekov..

Najmä molekula paracetamolu patrí do triedy anilidov, chemických zlúčenín charakterizovaných prítomnosťou benzénového kruhu naviazaného na amidovú skupinu..

Mechanizmus účinku paracetamolu

Cieľom paracetamolu je cyklooxygenázový enzým. Tento enzým je v našom tele prítomný v dvoch izoformách známych ako COX1 a COX2. NSAID inhibujú účinok cyklooxygenázy, v dôsledku čoho je blokovaná premena kyseliny arachidónovej na mediátor bolesti a zvýšenie telesnej teploty..

Terapeutické indikácie pre paracetamol

Pozrime sa teda, kedy by sa paracetamol mal užívať, na liečbu ktorých chorôb je indikovaný, čo má výhody.

Hlavné indikácie sú:

Preto sa paracetamol môže používať v prípade:

  • Rôzne bolesti, napríklad v prípade dysmenorey, bolesti svalov a kostí, najmä stuhnutá bolesť krku a chrbta, ischias, bolesť zubov, bolesti hlavy, bolesť hlavy.
  • Paracetamol sa môže tiež používať na liečbu bolesti (ale nie zápalu), ktorá charakterizuje metabolickú patológiu známu ako dna, a na liečbu bolesti spôsobenej kolikou v obličkách a artróze..
  • Horúčka, v tomto prípade, antipyretická vlastnosť paracetamolu sa používa na zníženie telesnej teploty.

Paracetamol je indikovaný v prípade:

  • Prechladnutie spojené s horúčkou, v tomto prípade sa odporúča používať lieky, ktoré kombinujú paracetamol a antihistaminikum (chlórfenamín, difenhydramín, pseudoefedrín a fenylefrín) alebo paracetamol a bronchodilatátory (napr. Kofeín), ktoré pomáhajú lepšie dýchať.
  • Kašeľ spojený s horúčkou, v tomto prípade nájdete lieky, ktoré kombinujú paracetamol a sobrerol alebo dextrometorfan v prípade vlhkého alebo suchého kašľa..

Paracetamol je zbytočný, ak:

  • Angína, faryngitída, cystitída, artritída a zápal šliach, pretože ide o zápalové ochorenia.
  • Tracheitída, ovčie kiahne a herpes, pretože ide o bakteriálne a vírusové choroby.
  • Iba prechladnutie.
  • Iba kašeľ.
  • V prípade bolestivých stavov, ako je bolesť v krku.

Odporúčané dávkovanie paracetamolu

Koľko denne a ako často môžem užívať paracetamol? Koľko dní si môžem vziať? Aká je maximálna dávka pre dospelých a pre deti?

To sú otázky, ktoré často konzultuje lekár a lekárnik..

Na dosiahnutie analgetického a antipyretického účinku:

  • u dospelých by nemal prekročiť 4 gramy denne a nemal by sa brať častejšie po 6 hodinách;
  • deti dávajte 10 až 20 miligramov na kilogram hmotnosti až 2-3 krát denne.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie

Vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť po jednorazovom alebo dlhodobom používaní paracetamolu, sú:

  • Poruchy centrálneho nervového systému vrátane závratov;
  • Môžu sa objaviť prejavy na úrovni dermatológie, najmä kožná vyrážka;
  • Ochorenia krvi vrátane zníženia počtu bielych krviniek a krvných doštičiek;
  • Ochorenie obličiek
  • Systémové poruchy vrátane precitlivenosti (alergické reakcie), dýchavičnosť a hypotenzia;
  • Poruchy a ochorenia gastrointestinálneho traktu môžu všetky NSAID viesť k páleniu záhy, preto sa odporúča užívať ich po jedle na plný žalúdok..

V prípade nesprávneho použitia alebo predávkovania môže byť paracetamol veľmi toxický, pretože sa metabolizuje v pečeni, a jeho metabolit - N-acetyl-p-benzochinonimín - môže poškodiť pečeňové bunky, ktoré sa prejavujú zvracaním a nevoľnosťou..

Paracetamol vo všeobecnosti nie je kontraindikovaný u pacientov so zlyhaním obličiek, ale vo veľkých dávkach sa stáva veľmi nebezpečným. Preto by ste pri dávkovaní mali byť veľmi opatrní.

Klinické štúdie ukázali bezpečnosť použitie paracetamolu počas tehotenstva aj počas dojčenia.